Wszystko dzięki temu, że Sejm znowelizował w środę przepisy Kodeksu postępowania karnego w sprawie kosztów procesu. Nowele ma teraz rozpatrzyć Senat. Nowelizacja jest efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Zgodnie z nowelą w sprawach z oskarżenia prywatnego koszty procesu w razie uniewinnienia lub umorzenia postępowania, tak jak dotychczas, ponosić ma oskarżyciel prywatny, a w razie pojednania się stron: oskarżyciel i oskarżony.
Natomiast sprawach z oskarżenia publicznego, w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania, koszty procesu ponosi w całości Skarb Państwa.
W lipcu 2006 r. TK orzekł, że państwo ma obowiązek zwrócić osobie, która przed sądem została uniewinniona w procesie z oskarżenia publicznego koszty opłacenia obrońcy z wyboru.
W 2005 r. przed sądami powszechnymi pierwszej instancji w sprawach z oskarżenia publicznego uniewinniono około 12 tys. osób, co stanowi 2,1 proc. ogółu osądzonych, a umorzono postępowania wobec 13 tys. osób, co stanowi 2,2 proc. ogółu. Przy założeniu, że ilość spraw będzie kształtować się w podobny sposób i że koszty pomocy obrońcy nie przekroczą 600 zł, koszty tej nowelizacji wyniosą około 15 mln zł rocznie.