Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia: naszym celem nie jest konfrontacja z Rosją Władimira Putina

0
Podziel się:

Obecny kryzys ukraińsko-rosyjski jest największym wyzwaniem dla globalnego pokoju od czasu upadku muru berlińskiego.

Unia: naszym celem nie jest konfrontacja z Rosją Władimira Putina
(PAP/EPA)

Rosja jest naszym ważnym partnerem, chcemy jednak skłonienie ją do negocjacji - mówił w Waszyngtonie szef KE Jose Barroso. Zaznaczył jednak, że Komisja Europejska przygotowała propozycje sankcji gospodarczych, które są obecnie konsultowane z krajami Wspólnoty.

Przemawiając w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej, przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że obecny kryzys ukraińsko-rosyjski jest _ największym wyzwaniem dla globalnego pokoju od czasu upadku muru berlińskiego _.

Nie ulega wątpliwości - podkreślił - że _ celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzyskanie pełnej kontroli na Ukrainą _. _ Osobiście mówił mi, że Ukraina to sztuczny kraj _ - zaznaczył Barroso. Dlatego w jego opinii najlepszą odpowiedzią Zachodu na działania Putina jest pokazanie mu, że _ możemy mieć niepodległą suwerenną, stabilną, demokratyczną i prosperującą Ukrainą _.

Sankcje Zachodu - zaznaczył szef KE - mają za zadanie pokazać władzom w Moskwie, że Rosja poniesie poważne konsekwencje, jeśli będzie kontynuować eskalację kryzysu na Ukrainie. _ Ale przynajmniej dla nas w Unii Europejskiej celem nie jest konfrontacja z Rosją. Rosja jest dla Unii ważnym krajem. Próbujemy pokazać Rosjanom, że lepiej będzie dla nich, jeśli będą z nami negocjować _ - powiedział.

Zapewnił, że KE jest przygotowana, by _ zrobić więcej _, w tym wprowadzić skoordynowane z USA sankcje na sektory rosyjskiej gospodarki, ale decyzję podejmą kraje UE. Dodał, że będzie to też przedmiotem rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem USA Barackiem Obamą w piątek w Waszyngtonie.

_ - KE przygotowała już te sankcje i obecnie konsultuje je z krajami członkowskimi _ - powiedział. _ Cokolwiek UE zrobi, będzie to mieć większy wpływ niż to, co mogą zrobić Stany Zjednoczone _, ponieważ Unia jest dla Rosji pierwszym handlowym partnerem, a USA dopiero 28. - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)