Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia jednoczy się przeciw Białorusi. Dlaczego?

0
Podziel się:

Białoruscy ambasadorzy w całej UE otrzymają jasny przekaz z wyrazami solidarności dla Szwecji.

Unia jednoczy się przeciw Białorusi. Dlaczego?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Białoruscy ambasadorzy w całej UE otrzymają jasny przekaz z wyrazami solidarności dla Szwecji - zapowiedział po spotkaniu ambasadorów _ 27 _ szwedzki dyplomata Olof Skoog. To reakcja UE na wydalenie przez Mińsk ambasadora Szwecji i pracowników ambasady.

Noty w poszczególnych krajach UE białoruskim ambasadorom mają przekazać ministerstwa spraw zagranicznych, a ambasadorowi Białorusi przy UE notę przekaże Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).

Jak poinformował Skoog, przedstawiciel ESDZ i przewodniczący unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa, białoruscy ambasadorzy mają otrzymać uzgodnioną wiadomość _ w najbliższych dniach _. Zapowiedział też przegląd unijnych sankcji wobec Białorusi w nadchodzących miesiącach, najprawdopodobniej na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w październiku.

_ - Sposób, w jaki ostatnia decyzja przeciw szwedzkiej ambasadzie będzie tłumaczona w nadchodzących tygodniach, będzie z pewnością miał wpływ na dyskusję o naszych relacjach z Białorusią, włącznie z rozważeniem poziomu kontaktów politycznych z tym krajem _ - podkreślił Skoog.

Piątkowa decyzja unijnych ambasadorów to słabsza odpowiedź UE niż ta, jakiej udzielono, gdy w lutym po wydaleniu przez reżim białoruski ambasadorów Polski i UE w Mińsku kraje UE w geście solidarności podjęły decyzję o czasowym wyjeździe wszystkich 27 ambasadorów państw UE z Mińska.

Białoruś odwołała w środę wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie do końca miesiąca pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku. Wcześniej, 3 sierpnia, władze w Mińsku wydaliły ambasadora Szwecji Stefana Erikssona. Mińsk twierdzi, że nie przedłużył mu akredytacji, bo jego działalność zmierzała do _ zniszczenia stosunków białorusko-szwedzkich _. Zdaniem Szwedów Eriksson został wydalony za sprzyjanie działalności na rzecz praw człowieka.

Irytację władz białoruskich wywołała akcja dwojga Szwedów, którzy 4 lipca nad okolicami Mińska zrzucili z awionetki pluszowe misie z apelami o wolność słowa. Awionetka wleciała na terytorium Białorusi nielegalnie. Prezydent Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że konflikt dyplomatyczny ze Szwecją nie ma związku ze zrzuceniem pluszowych misiów, ale jednocześnie oznajmił, że organizatorzy lotu współpracowali ze szwedzką ambasadą. Szwedzkie MSZ temu zaprzecza.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą modernizacji Białorusi. Na polski wzór Milinkiewicz zbierał dziś w Mińsku podpisy pod swoją kandydaturą do Izby Reprezentantów, niższej izby białoruskiego parlamentu.
Żądają uwolnienia więźniów. Dwóm się udało UE cieszy się z uwolnienia dwóch więźniów politycznych, ale podtrzymuje żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich pozostałych.
Jest przełom w stosunkach z Białorusią? _ - Zamierzamy poczekać na kolejną decyzję Rady UE - _ oświadczył szef administracji prezydenta Białorusi Uładzimir Makiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)