Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sankcje
06.03.2015 16:15

Unia Europejska wycofuje się z części sankcji? Wykluczyła z "czarnej listy" byłego szefa SBU Ukrainy

Sankcje wobec niektórych przedstawicieli Ukrainy mogły zostać cofnięte z powodu niewystarczających dowodów na udział tych osób w kradzieży majątku państwowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Unia Europejska cofnęła sankcje nałożone w zeszłym roku na Ołeksandra Jakimenkę, szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pod rządami Wiktora Janukowycza - wynika z informacji opublikowanych w piątek w dzienniku urzędowym UE.

Jakimenko kierował SBU w czasie ubiegłorocznych protestów, w wyniku których Janukowycz, ówczesny prezydent, został odsunięty od władzy.

Jak podaje Reuters, nazwisko Jakimenki i jeszcze trzech przedstawicieli Ukrainy znajdowało się na liście osób objętych w zeszłym roku sankcjami wizowymi i finansowymi UE. Kiedy jednak sankcje wobec 22 osób powiązanych z Janukowyczem przedłużono na kolejny okres, nazwiska tych czterech osób zniknęły z wykazu.

Przedstawiciele UE odmówili potwierdzenia, że nazwiska te zostały usunięte z "czarnej listy", a także wyjaśnień, z jakiego powodu nazwisk tych obecnie brakuje. Jednak dyplomaci, na których powołuje się Reuters, powiedzieli, iż sankcje wobec niektórych przedstawicieli Ukrainy mogły zostać cofnięte z powodu niewystarczających dowodów na udział tych osób w kradzieży majątku państwowego. Właśnie te zarzuty były podstawą sankcji.

Obecne władze Ukrainy oskarżyły Jakimenkę o związek ze śmiercią osób cywilnych podczas Majdanu - ubiegłorocznych masowych protestów w centrum Kijowa. Ukraina zwróciła się też do Rosji o ekstradycję byłego szefa SBU.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowych sankcji Unii wobec Rosji nie będzie Europejscy przywódcy ustalili jednak, że sankcje dyplomatyczne wejdą w życie zgodnie z planem.
To Putin zdecyduje czy UE wzmocni sankcje Sygnał polityczny szansą na inne sankcje wobec Rosji - komentuje ekspert do spraw polityki wschodniej.
UE zaostrzy sankcje wobec Rosji? "Powinna" Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być _ świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji _.
Tagi: sankcje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz