Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umorzenie długów osoby fizycznej

0
Podziel się:

Osoba zadłużona będzie mogła tak jak przedsiębiorca ogłosić swoją upadłość. Będzie to możliwe pod kontrolą sądu.

Umorzenie długów osoby fizycznej

Osoba zadłużona będzie mogła tak jak przedsiębiorca ogłosić swoją upadłość. Będzie to możliwe pod kontrolą sądu. Nie obejmie to jednak osób, które zadłużyły się w sposób nieodpowiedzialny.

W Polsce prawie 2 mln osób zalega z płatnościami powyżej 60 dni.

Upadłość konsumencka to projekt posłów Platformy Obywatelskiej, którzy przygotowali zmiany w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze - czytamy w ,,Gazecie Prawnej". Po zatwierdzeniu ich przez Sejm, m.in. banki jak również pozostali wierzyciele nie będą mogli naliczać kolejnych rat i odsetek, a komornicy prowadzić egzekucji.

Upadłość osób fizycznych polegać będzie na całkowitym lub częściowym darowaniu długów. W pierwszej kolejności to z dotychczasowego majątku (z wyjątkiem jednego mieszkania wraz z niezbędnym wyposażeniem) upadłego zostaną zaspokojone jego długi.

Zgodnie z projektem konsument mógłby ogłosić upadłość tylko raz w życiu. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mogli wystąpić zarówno wierzyciel, jak i dłużnik.

Nowe przepisy przewidują, że z tej formy oddłużenia będą mogły skorzystać jedynie osoby, które nie z własnej winy stały się niewypłacalne. Typowe sytuacje to długotrwała choroba dłużnika lub członka rodziny, utrata zdolności do pracy, trwałe, niezawinione bezrobocie lub utrata części majątku na skutek zdarzeń losowych - czytamy w gazecie.

Sąd orzeknie o upadłości konsumenta. Najbardziej korzystna dla stron będzie upadłość z możliwością zawarcia ugody. Gdyby jednak jej zawarcie nie było możliwe, projekt przewiduje dwa warianty upadłości: z lub bez możliwości ustalenia sądowych warunków spłaty.

Na sądowe spłaty nie mogłyby liczyć osoby skazane za niektóre przestępstwa finansowe, zaciągające zobowiązania w celach spekulacyjnych ani konsumenci, którzy celowo wprowadzili w błąd wierzycieli.

Po ogłoszeniu upadłości dłużnik pozostanie pod nadzorem. Osoba taka będzie co sześć miesięcy składała sprawozdanie do akt sądowych z realizacji planu spłat wierzytelności - podaje dziennik.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)