Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli. Będą zmiany

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli będą mieli ulgę na przejazdy pociągami i autobusami, jednocześnie wszystkim nauczycielom zostanie zmniejszona dotychczasowa ulga z 37 na 33 procent.

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli. Będą zmiany
(skynesher/iStockphoto)

Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli będą mieli ulgę na przejazdy pociągami i autobusami, jednocześnie wszystkim nauczycielom zostanie zmniejszona dotychczasowa ulga z 37 na 33 procent - zdecydował Sejm.

Za znowelizowaniem ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów głosowało 260 posłów, 129 - było przeciw, 46 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki SLD, PiS i Solidarnej Polski zakładających utrzymanie ulgi na poziomie 37 proc.

Projekt nowelizacji ustawy przygotował Senat. Stanowi on wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawnego do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał uznał, że przepisy dotyczące ulg dla nauczycieli, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

W czerwcu podczas pierwszego czytania projektu senator Grażyna Sztark (PO) zaznaczyła, że były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich.

Senator poinformowała, że w wyniku konsultacji z rządem wybrano trzeci wariant. Podała, że objęcie nauczycieli przedszkoli ulgą na przejazdy bez zmniejszenia wysokości ulgi dla całej grupy nauczycieli kosztowałoby budżet państwa dodatkowo ponad 37 mln zł. Trzeci wariant wybrany przez Senat spowoduje zaś, że ze zmianą przepisów nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszty dla budżetu. Nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów trafi teraz do Senatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zaostrzy zasady urlopu zdrowotnego Nauczyciele akademiccy będą uprawnieni do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia dopiero po 20 latach.
Nauczyciele wyszli na ulice. Nie chcą reformy Aby rozpędzić wielotysięczną demonstrację, policja musiała użyć gazu łzawiącego i armatek wodnych.
7 tysięcy nauczycieli nie poszło dziś do pracy Początek roku szkolnego to nie tylko miliony dzieci z powrotem w szkolnych ławkach. To także ponad 660 tysięcy nauczycieli powracających przed tablicę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)