Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ułatwienia dla przedsiębiorców. Sejm zajmie się ustawą zmniejszającą biurokrację

0
Podziel się:

Resort gospodarki, który przygotował dokument wskazał, że stanowi on kontynuację wcześniejszych działań legislacyjnych, mających na celu ułatwienie i uproszczenie regulacji prawnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej.

Ułatwienia dla przedsiębiorców. Sejm zajmie się ustawą zmniejszającą biurokrację
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Pierwsze czytanie projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej odbędzie się jutro w Sejmie. Przepisy przewidują zmniejszenie biurokracji poprzez ograniczenie obowiązków informacyjnych i administracyjnych przedsiębiorców.

_ - Celem projektowanej regulacji jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej. Służyć temu będzie uproszczenie regulacji, redukcja niektórych obowiązków informacyjnych, doprecyzowanie zagadnień budzących wątpliwości, wsparcie inwestycji oraz podniesienie efektywności pracy _ - czytamy w uzasadnieniu.

Resort gospodarki, który przygotował dokument wskazał, że stanowi on kontynuację wcześniejszych działań legislacyjnych, mających na celu ułatwienie i uproszczenie regulacji prawnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej. W latach 2011-2013 weszły w życie trzy ustawy o charakterze deregulacyjnym, w ramach których dokonano łącznie 284 zmiany w 109 ustawach.

Projekt, którym ma zająć się teraz Sejm, wprowadza zmiany w 30 ustawach. - _ Propozycje mają charakter powszechny, będą korzystnie oddziaływać w szczególności na małe i średnie przedsiębiorstwa. Bilans wprowadzanych rozwiązań dla przedsiębiorców jest pozytywny i powinien wynieść ok. 0,9 mld zł (oszczędności dla przedsiębiorców wynikające w szczególności z redukcji obowiązków informacyjnych) w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy _ - podkreślono w uzasadnieniu.

Dodano, że jednym z istotnych celów regulacji jest zwiększenie konkurencyjności polskich portów morskich i terminali przeładunkowych (Szczecin - Świnoujście, Gdynia, Gdańsk) wobec ośrodków zagranicznych (Holandia, Niemcy, Rosja). _ Służyć temu powinno obniżenie barier dla przepływów towarów i uproszczenie procedur związanych z ich odprawami przez skrócenie czasu kontroli oraz zbliżenie formy rozliczania podatku granicznego VAT do modelu niemieckiego i holenderskiego _ - wskazano.

_ - Celem tych propozycji jest, aby towary krajowych importerów były odprawiane w polskich portach. Zaproponowane rozwiązania zwiększą obroty towarowe w portach morskich, przyspieszą obrót importowanym towarem i skrócą czas składowania towarów do niezbędnego minimum, obniżą koszty transportu towarów importowanych przez przedsiębiorców do miejsc docelowych, przyspieszą rozwój otoczenia okołoportowego oraz zwiększą aktywność polskich portów w systemie sieci logistycznej Europy i Azji _ - dodano.

Kolejnym istotnym rozwiązaniem projektu jest umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy, co ma uprościć zatrudnienie, bo nowego pracownika nie trzeba będzie poddawać badaniom wstępnym w przypadku zatrudnienia na podobne stanowisko.

Wprowadzony ma też być ryczałt od samochodu służbowego używanego dla celów prywatnych, zastępującego obecny, niejasny system rozliczania podatku z tego tytułu. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał szczegółowo rejestrować prywatnych wyjazdów, by później prawidłowo się rozliczyć.

Nowe przepisy mają też pomóc osobom, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Znoszą bowiem m.in. tzw. VAT-R, czyli opłatę za zarejestrowanie się jako podatnik VAT, wynoszącą w tej chwili 170 zł. Ponadto nowi mikroprzedsiębiorcy nie będą musieli przesyłać danych statystycznych w pierwszym roku działalności.

W celu ułatwienia dostępu przedsiębiorców do finansowania inwestycji zaproponowano m.in. objęcie dopłatami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłat leasingowych.

Aby zwiększyć dostępność bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych, zaproponowano zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej takim osobom.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. W Sejmie Chodzi o stosowanie skuteczniejszych kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu.
W najbliższych dniach Sejm wybierze GIODO Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych m.in. kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami prawa.
Polska w czołówce. Ten rok będzie rekordowy Inwestycje, w których decydującym czynnikiem jest tania siła robocza nie trafiają już do naszego kraju, a raczej do państw południa Europy, krajów bałkańskich, na Ukrainę czy do Turcji.
przedsiębiorcy
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)