Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aleksander kwaśniewski
08.04.2013 09:53

Ułaskawienie Jurija Łucenki. Według prasy to prezent Zachodu

Prezydent Ukrainy pośrednio przyznał, że zdecydował się na ułaskawienie byłego ministra pod naciskiem wspólnoty międzynarodowej,

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukraińska prasa zauważa, że ułaskawienie Jurija Łucenki to przede wszystkim prezent dla Zachodu. Dziennikarze zwracają także uwagę, że może to popsuć stosunki wewnątrz opozycji.

Po prawie 2,5 roku w więzieniu, wczoraj Jurij Łucenko wyszedł na wolność. Prezydent pośrednio przyznał, że zdecydował się na ułaskawienie byłego ministra spraw wewnętrznych pod naciskiem wspólnoty międzynarodowej, w tym Pata Coksa i Aleksandra Kwaśniewskiego, którzy przyjeżdżali na Ukrainę jako przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Według _ Komsomolskiej Prawdy _, teraz Jurij Łucenko będzie dążył do całkowitej rehabilitacji ponieważ formalnie pozostaje osobą karaną, co uniemożliwia mu zajmowanie niektórych stanowisk państwowych. Dziennik zwraca uwagę, że ułaskawienie powinno poprawić stosunki Kijowa z Brukselą, jednocześnie jednak może doprowadzić do sporów w opozycji.

_ Kommersant _ zastanawia się, czy po uwolnieniu Jurija Łucenki przyszedł czas na Julię Tymoszenko. Zdaniem jej współpracowników, jest to bardzo wątpliwe ponieważ jest ona dla Wiktora Janukowycza realnym konkurentem politycznym. W czasie ostatnich wyborów prezydenckich w 2010 roku zdobyła niemal połowę głosów.

_ Segodnia _ pisze o pozytywnych komentarzach z Zachodu. Przede wszystkim z Unii Europejskiej, której politycy wielokrotnie mówili o konieczności uwolnienia więźniów politycznych. Choć w tym kontekście najczęściej padało nazwisko Julii Tymoszenko, to z wyjścia z więzienia Jurija Łucenki, Bruksela i inne europejskie stolice też są zadowolone.

Czytaj więcej w Money.pl
To zasługa misji Aleksandra Kwaśniewskiego Ułaskawienie byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki jest zasługą m.in. misji byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa.
Bohater rewolucji nie chce zemsty. Co planuje? Ułaskawiony dziś przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza były szef MSW i opozycjonista Jurij Łucenko opuścił już męską kolonię karną w Menie.
"Przeszkodę mamy za sobą." Ukraina bliżej... Janukowycz udzielił zdecydowanej odpowiedzi na apele zachodnich polityków.
Tagi: aleksander kwaśniewski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz