Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińska demokracja jest "delikatną roślinką"

0
Podziel się:

Ukraińska demokracja jest "delikatną roślinką" - pisze niemiecka prasa o wyborach na Ukrainie.

Ukraińska demokracja jest "delikatną roślinką"
(PAP/EPA)

Wstępne wyniki wyborów na Ukrainie oznaczają _ oznaczają "tak" dla reform, lecz "nie" dla zbyt ugodowego kursu wobec Władimira Putina _ - pisze niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung.

Autorka komentarza w największej opiniotwórczej gazecie niemieckiej, Cathrin Kahlweit, zastrzega, że demokracja na Ukrainie - ogłoszona oficjalnie po uzyskaniu niepodległości ponad 20 lat temu - jest _ delikatną roślinką, którą (od tego czasu) nie raz podeptano i zniszczono _.

_ Powstanie na Majdanie nie doprowadziło co prawda do powstania całego ogrodu, ale przynajmniej do zademonstrowania ochoty na wyhodowanie kilku nowych pędów i nadziei, że kiedyś powstanie z nich ogród _ - czytamy w _ SZ _.

Ze wstępnych wyników wyłania się zaskakująco wyraźny obraz - ocenia komentatorka. _ Prezydent (Petro Poroszenko) nie został wzmocniony, ale może całkiem dobrze żyć z tym wynikiem _ - uważa Kahlweit, dodając, że jego polityczny partner (premier) Arsenij Jaceniuk uzyskał _ szczególnie dobry wynik _.

_ To oznacza "tak dla reform", lecz "nie dla zbyt ugodowego kursu wobec Władimira Putina" _ - interpretuje wyniki _ SZ _. Jaceniuk przeforsował reformy w parlamencie, lecz język, którego używa, jest znacznie bardziej głośny i polemiczny niż język stosowany przez prezydenta.

_ SZ _ podkreśla, że siły radykalne okazały się być słabe, zaś oskarżana o antysemityzm Swoboda, która uzyskała wynik w granicach 5 proc., została nagrodzona za swoją rolę na Majdanie.

_ Siły proeuropejskiej w Kijowie świętują. Liczą na 75 proc. głosów. To prawdziwa szansa _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Według Narodowego Exit-poll prezydencki Blok Petra Poroszenki odniósł zwycięstwo w wyborach, zdobywając 23 proc. głosów. Tuż za nim uplasował się Front Ludowy Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Tak rosyjska prasa komentuje wybory na Ukrainie Gazety sugerują, że niedzielne wybory dają Rosji możliwość powrotu do gry.
UE i MFW powinny pożyczyć Ukrainie 20 mld dol - _ Poczynania Rosji wobec Kijowa stanowią "zagrożenie egzystencjalne dla Europy" _ - argumentuje amerykański miliarder George Soros.
Separatysta do Putina: Noworosja upadnie _ To będzie jedna z większych porażek Federacji Rosyjskiej i pociągnie za sobą poważne wstrząsy polityczne _ - ostrzega dywersant Igor Striełkow-Girkin.
Die Welt: To próba kompromitacji Tuska Die Welt pisze, że jeśli wypowiedź Sikorskiego jest prawdziwa, to można mówić o niemoralnej propozycji ze strony Rosji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)