Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w NATO? Będzie wytrwale "pukać" do drzwi

0
Podziel się:

Arsenij Jaceniuk podkreślił w czasie posiedzenia Jałtańskiej Strategii Europejskiej, że osiągnięte wczoraj w Brukseli porozumienie jest korzystne dla Ukrainy.

Ukraina w NATO? Będzie wytrwale "pukać" do drzwi
(Atlantic Council)

Wcześniej mówił o przystąpieniu do NATO.

Premier powtórzył, że ratyfikacja nie zostanie odłożona i nastąpi już we wtorek. Oznacza to, że Kijów od razu przystąpi do reform, które zapisano w umowie stowarzyszeniowej, w tym w części gospodarczej.

Ukraina wprowadzi wszystkie punkty umowy, a prawo zostanie zbliżone do europejskich standardów. Rząd przyjmie plan wprowadzania umowy w życie. - _ Nie będziemy czekać _ - zapewnił Arsenij Jaceniuk.

Wczoraj w Brukseli ustalono, że część gospodarcza umowy stowarzyszeniowej wejdzie w życie co najmniej za rok. Do tego czasu mają obowiązywać preferencyjne cła na towary produkowane na Ukrainie, za to cła na europejskie towary się nie zmienią.

Krytycy podkreślają jednak, że decyzja Kijowa i Brukseli została podjęta pod naciskiem Moskwy, która osiągnęła swój cel. Wejście w życie umowy oznaczałoby bowiem koniec rosyjskich marzeń o włączeniu Ukrainy do Sojuszu Celnego Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a stosowane przez Moskwę siłowe metody odniosły zamierzony skutek. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, Rosjanie szantażowali Ukraińców wznowieniem ofensywy na Wschodzie.

Ukraina NATO?

Arsenij Jaceniuk stwierdził, że jest świadom, iż jego kraj w najbliższym czasie nie może stać się członkiem NATO, ale ma to nie odstraszać Kijowa od próbowania. - _ Jak pisze Biblia: jeżeli pukasz do drzwi, zostaną ci otworzone _- stwierdził.

- _ Tylko NATO może ochronić Ukrainę. W najbliższym czasie NATO nie jest gotowe do przyjęcia nas, ale jak pisze Biblia: jeżeli pukasz do drzwi, zostaną ci otworzone. Dlatego postanowiliśmy pukać _ - powiedział Jaceniuk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z europejskimi i ukraińskimi politykami i przedstawicielami biznesu w ramach 11. forum TAK w Kijowie.

Szef ukraińskiego rządu oskarżył jednocześnie prezydenta Rosji Władimira Putina o dążenie do zniszczenia Ukrainy jako niepodległego państwa i chęć odbudowy Związku Radzieckiego.

_ - Wiem, jaki jest ostateczny cel Władimira Putina - jemu nie wystarczy Donieck i Ługańsk, on chce Ukrainy jako całości. On nie może znieść myśli, że Ukraina stanie się częścią dużego europejskiego państwa, chce odbudować Związek Radziecki _ - powiedział szef ukraińskiego rządu tłumacząc, że pierwszym krokiem do tego było zajęcie Krymu, a następnym stworzenie zamrożonego konfliktu w Donbasie.

_ - Nadal jesteśmy w czasie wojny, a głównym agresorem jest Rosja. Putin chce kolejnego zamrożonego konfliktu (na wschodzie Ukrainy) _ - ocenił Jaceniuk.

Szef ukraińskiego rządu pochwalił nowe sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. W jego ocenie będą stanowiły duże zagrożenie dla rosyjskiej gospodarki.

Nowe sankcje unijne zakładają m.in. ograniczenie dostępu do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym oraz wprowadzenie restrykcji wizowych i finansowych wobec kolejnych 24 osób. USA także ogłosiły w piątek nowe sankcje wobec Rosji, wymierzone w jej banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazu nam nie zabraknie W ciągu ostatniej doby napływ rosyjskiego gazu do Polski spadł o 45 proc. w stosunku do zamówień złożonych przez PGNiG - informuje spółka.
Wybory na Ukrainie. Jest nowa partia, a w niej... Ludowy Front - tak nazywa się nowa partia, na czele której stanął premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. W zarejestrowanym dopiero pół roku temu ugrupowaniu jest wiele nazwisk z rządzącej elity.
Nowe sankcje wobec Rosji? UE zapowiada... Ambasadorowie państw UE ponownie zajmą się zaostrzeniem sankcji wobec Rosji - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)