Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Rząd zaproponował datę referendum w sprawie jedności kraju

0
Podziel się:

Sondaż będzie dotyczył kwestii, które najbardziej niepokoją dziś społeczeństwo: problemów jedności państwa i jego niepodzielności terytorialnej oraz decentralizacji władzy.

Ukraina: Rząd zaproponował datę referendum w sprawie jedności kraju
(Ybilyk/wikimedia commons)

Ukraiński rząd zaproponuje parlamentowi, by referendum w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy zostało zorganizowane 25 maja, w dniu przedterminowych wyborów prezydenckich - oświadczył w czwartek wieczorem premier Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu nie użył słowa _ referendum _, lecz terminu _ sondaż ogólnonarodowy _. Oświadczył, że będzie on dotyczył _ kwestii, które najbardziej niepokoją dziś społeczeństwo: problemów jedności państwa i jego niepodzielności terytorialnej oraz decentralizacji władzy _. Do przeprowadzenia referendum potrzebna będzie specjalna ustawa parlamentarna. Jaceniuk poinformował, że jej projekt jest obecnie opracowywany.

Podkreślił jednocześnie, że w ramach decentralizacji władzy rządzący gotowi są udzielić dodatkowych gwarancji w kwestii przestrzegania praw ludności rosyjskojęzycznej i innych mniejszości narodowych. _ Jest to nasze stanowisko, które pozostaje niezmienne _ - oświadczył. Wcześniej przedstawiciele władz mówili, że referendum mogłoby zostać zroganizowane 25 maja albo 15 czerwca, wraz z drugą turą wyborów prezydenckich.

Referendum ma być odpowiedzią na wysuwane przez Rosję żądania przekształcenia Ukrainy w państwo o ustroju federalnym. Postulaty te wysuwają również wspierani przez Moskwę prorosyjscy separatyści na wschodzie kraju, którzy okupują tam instytucje państwowe, wywieszając na nich flagi Rosji i domagając się włączenia obwodów wschodnich do Federacji Rosyjskiej.

O możliwości zorganizowania referendum w sprawie ustroju państwowego w dniu 25 maja mówił w połowie kwietnia pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Wyraził wówczas przekonanie, iż większość obywateli poprze jedność i niepodzielność państwa.

Na wschodzie kraju wciąż dają o sobie znać separatyści prorosyjscy:

W ubiegłym tygodniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym. Tymczasem separatyści chcą 11 maja zorganizować w obwodach wschodniej Ukrainy referendum niepodległościowe, którego celem ma być przyłączenie tych obszarów do Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Arsenij Jaceniuk polecił rządowi przygotować się do przerwania dostaw gazu _ Presja polityczna nie odniesie skutku, ceny 500 dolarów nie akceptujemy _ - oświadczył premier.
Poroszenko liderem wyścigu o urząd prezydenta na Ukrainie Swoją kandydaturę ogłosiła dziś także Julia Tymoszenko. Zrezygnowali natomiast Arsenij Jaceniuk i Witalij Kliczko.
Dług Ukrainy wzrósł o ponad miliard. Gazprom... Cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. To najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)