Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Rosyjskie czołgi przekroczyły granicę, separatyści porwali grupę dzieci

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy zwołał naradę z szefami resortów siłowych.

Ukraina: Rosyjskie czołgi przekroczyły granicę, separatyści porwali grupę dzieci
(Wikimedia Commons (CC 3.0))

Granicę przejechały także wojskowe samochody ciężarowe oraz kilka transporterów opancerzonych. To realny dowód na to, że Rosja przysyła tu swoich bojowników i sprzęt wojskowy - oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. Prezydent Ukrainy zwołał naradę z szefami resortów siłowych. W regionie nie ustają starcia. Władze obwodu donieckiego poinformowały, że separatyści z tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej porwali 25-osobową grupę dzieci z miasta Sniżne na wschodniej Ukrainie i wywieźli je na granicę z Rosją.

Aktualizacja 23:40

MSZ Ukrainy ostrzegł w godzinach wieczornych, że jeśli dzieci - w większości wychowankowie domów dziecka - znajdą się na terytorium rosyjskim, zostanie to potraktowane jako _ międzynarodowe porwanie _. Ukraińska dyplomacja podkreśliła w swym oświadczeniu, że uprowadzone dzieci nie mają żadnych dokumentów, uprawniających do przekroczenia granicy.

Grupa dzieci i trzech towarzyszących im wychowawców wyjechała z opanowanego przez prorosyjskich separatystów Sniżnego w kierunku obwodu dniepropietrowskiego, gdzie miała spędzić wakacje. Dzieci podróżowały autobusem, który zabezpieczał samochód milicyjny.

Na jednym z posterunków drogowych separatystów autobus został zatrzymany. Uzbrojeni ludzie zarekwirowali samochód milicji i skierowali oba pojazdy w kierunku Krymu - donosiły media w godzinach popołudniowych.

Doniecka administracja obwodowa (wojewódzka) podała następnie, że dzieci odnalazły się na przejściu granicznym Dołżanski na granicy z Rosją. Nie wiadomo, jakie plany mają wobec nich porywacze.

_ MSZ Ukrainy ostrzega stronę rosyjską, że takie działania przeczą wszystkim normom prawa międzynarodowego i zwraca się z żądaniem niezwłocznego podjęcia kroków w celu wstrzymania bezprawnych działań wobec wskazanych dzieci, obywateli Ukrainy, a przede wszystkim niedopuszczenia do przekroczenia przez nich granicy Ukrainy _ - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Ukraińskie władze potwierdzają: w kraju są rosyjskie czołgi

Informacje o trzech czołgach T-72, które wjechały na Ukrainę z Rosji, przekazały najpierw sieci społecznościowe, a następnie potwierdził minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Maszyny bez znaków rozpoznawczych, których nie ma na wyposażeniu armii ukraińskiej, wjechały do opanowanego przez prorosyjskich separatystów miasta Sniżne na wschód od Doniecka na wschodzie kraju dziś w nocy.

Jeden z nich pozostał w mieście, a dwa inne wyruszyły dalej. _ Na przedmieściach Sniżnego czołgi te zostały przechwycone przez ukraińskie wojska. Toczą się walki. Są informacje, że jeden rosyjski T-72 został trafiony pociskiem _ - powiedział Awakow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zobacz co działo się w regionie w ostatnich dniach:

Minister Deszczyca ocenił tymczasem, że Rosja _ robi bardzo niewiele albo i nic _, by rozwiązać konflikt na wschodniej Ukrainie, choć na arenie międzynarodowej deklaruje, że jest zwolenniczką pokoju. - _ Rosja powinna przede wszystkim zaprzestać wspierania bojowników, przysyłania im czołgów i ciężarówek, które przekraczają nasze granice _ - oświadczył szef dyplomacji Ukrainy.

Deszczyca przekazał, że Kijów oczekuje na odpowiedź Rosji na plan działań opracowany przez tzw. grupę kontaktową w sprawie zażegnania kryzysu we wschodnich obwodach, gdzie - jak podkreślił - sytuacja cały czas ulega zaostrzeniu.

W pracach grupy kontaktowej uczestniczą: ambasador Ukrainy w Niemczech Pawło Klimkin, ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow oraz przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini.

Zadaniem grupy jest opracowanie sposobów wyjścia z kryzysu drogą pokojową, co zapowiedział w swym przemówieniu inauguracyjnym w ubiegłą sobotę nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

_ Oczekujemy, że Rosja będzie sprzyjała planowi pokojowemu. Jeśli Rosja tego nie zrobi, nie pozostanie nam nic innego, jak apelowanie do społeczności międzynarodowej o nowe sankcje. Niestety, Rosja reaguje zazwyczaj tylko wtedy, gdy rozmawia się z nią językiem siły _ - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych.

Kwadrans na rozmowę prezydentów Rosji i Ukrainy

Tymczasem Władimir Putin przeprowadził dziś rozmowę telefoniczną z Petrem Poroszenką, podczas której ukraiński prezydent poinformował go o swoim planie uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. To drugi w ciągu tygodnia, ale pierwszy po inauguracji Poroszenki kontakt prezydentów Rosji i Ukrainy. Poprzednio rozmawiali oni w piątek w Deauville we Francji, gdzie uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
Putin poinformował wówczas, że rozmowa z Poroszenką trwała około 15 minut. Rosyjski prezydent pozytywnie ocenił deklaracje ukraińskiego przywódcy o potrzebie położenia kresu przemocy we wschodniej Ukrainie.

_ - Mogę jedynie pozytywnie przyjąć stanowisko Poroszenki w sprawie konieczności natychmiastowego zakończenia rozlewu krwi na wschodzie Ukrainy _ - oznajmił wtedy Putin, dodając, że nie jest w stanie określić, jak to będzie realizowane. Podkreślił, że pierwszym krokiem powinno być zakończenie _ operacji karnej _ na wschodzie Ukrainy, ponieważ _ tylko tak można stworzyć warunki do rozpoczęcia realnego procesu rozmów ze zwolennikami federalizacji _.

Dodał, że Poroszenko _ w dwóch słowach _ przedstawił mu plan wstrzymania rozlewu krwi na Ukrainie. _ - Jeszcze raz powiedziałem, że stronami rozmów nie powinny być Rosja i Ukraina, ponieważ Rosja nie jest uczestnikiem konfliktu, lecz kijowskie władze i zwolennicy federalizacji na wschodzie Ukrainy _ - oznajmił rosyjski prezydent. Z kolei Poroszenko oświadczył wówczas, że rozmowa z Putinem _ nie była łatwa _. Przekazał, że powiedział prezydentowi Rosji, iż _ Krym był, jest i będzie częścią Ukrainy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Jaceniuk o dwustronnych rozmowach z Rosją Premier oświadczył, że w ostatnim czasie sytuacja w objętych protestami prorosyjskich separatystów obwodach donieckim i ługańskim zmienia się na lepsze.
Ukraina podjęła decyzję ws. przedpłat za gaz Rosja nie przejawia gotowości do uregulowania sprawy dostaw gazu na Ukrainę i do państw UE, odmawia, m.in. rozmowy o cenach - powiadomił Jaceniuk w liście do Komisji Europejskiej i liderów państw UE.
Ukraina i Rosja wznowią rozmowy o gazie Strony sporu różnią się co do tego, ile ukraiński Naftohaz jest winien rosyjskiemu Gazpromowi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)