Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Rosja oburzona, bo przez granicę nie przepuszczono jej obywateli

0
Podziel się:

Przywódca partii Udar Witalij Kliczko powiedział, że przyjezdni mają na celu przygotowywanie prowokacji.

Rząd Ukrainy
Rząd Ukrainy (PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO)

Rosyjskie MSZ w wydanym oświadczeniu wyraziło oburzenie bezprawiem, które przy poparciu nowych władz panuje obecnie we wschodnich rejonach Ukrainy w wyniku działań członków skrajnie nacjonalistycznego ruchu Prawy Sektor. Ukraińskie władze naruszając wszystkie dwustronne umowy nie wpuszczają na swoje terytorium naszych obywateli - czytamy w oświadczeniu. _ _

_ Doszło już do tego, że 8 marca w Charkowie dobrze wyposażeni ludzie w maskach i z bronią zaczęli strzelać do pokojowych demonstrantów; byli ranni. Z kolei dniepropietrowska milicja zatrzymała rosyjskich dziennikarzy _ - czytamy również.

_ Ukraińskie władze naruszając wszystkie dwustronne umowy nie wpuszczają na terytorium Ukrainy obywateli Rosyjskiej Federacji, faktycznie stawiając szlaban przygranicznej współpracy. Zadziwia wstydliwe milczenie naszych zachodnich partnerów, organizacji praw człowieka, zagranicznych środków masowego przekazu. Pojawia się pytanie - gdzie przysłowiowy obiektywizm i przywiązanie do demokracji? _ - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że według Światosława Olejnika, zastępcy szefa obwodowej administracji Dniepropietrowska, milicja zatrzymała obywateli rosyjskich, którzy przedstawiali się jako współpracownicy mediów, lecz nimi nie byli. Ludzi tych - według jego wyjaśnienia - interesowały tylko sprawy związane z konkretnymi prowokacjami.

9 marca przywódca partii Udar Witalij Kliczko powiedział w Doniecku, że obecnie na wschodnią część Ukrainy przyjeżdżają _ turyści _, aby przygotowywać prowokacje i destabilizować sytuację. _ - Obecnie referendów we wschodnich obwodach Ukrainy domagają się obywatele innego kraju. Występować z takimi żądaniami mogą wyłącznie w swoim państwie, czyli w Rosji. Ukraińcy sami będą decydować, jak mają żyć i jaki kraj budować _ - podkreślił.

Według ukraińskich służb granicznych na terytorium Ukrainy nie wpuszczono ostatnio z Rosji ponad 3,5 tys.osób, które mogłyby brać udział w działalności ekstremistycznej. Wcześniej strona ukraińska podała, że w prorosyjskich wiecach na wschodzie i południu Ukrainy biorą udział obywatele sąsiedniego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie oświadcznie w sprawie Krymu Resort zwrócił się między innymi do państw-sygnatariuszy _ Memorandum Budapesztańskiego z grudnia 1994 r. zapewniającego gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. _
Austria zamraża Ukraińcom konta bankowe Sankcjami dotknięte zostały osoby podejrzane o łamanie praw człowieka i korupcję.
Będzie spotkanie szefów dyplomacji UE i Rosji Catherine Ashton spotka się 6 marca z Siergiejem Ławrowem - podały w środę służby prasowe Ashton.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)