Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina zaostrza przepisy dotyczące wjazdu Rosjan

0
Podziel się

Zmiany wejdą w życie już 1 marca.

Ukraina zaostrza przepisy dotyczące wjazdu Rosjan
(Leonid Andronov/wikimedia (CC BY 3.0))
bEhIyiXp

Rząd Ukrainy od 1 marca zobowiązuje Rosjan, by wjeżdżali do tego kraju wyłącznie na podstawie paszportu zagranicznego, a nie - jak dotychczas - na podstawie odpowiednika dowodu osobistego.

Rozporządzenie rządowe z datą 30 stycznia ukazało się na portalu Rady Ministrów Ukrainy we wtorek. Premier Arsenij Jaceniuk wyjaśnił, że zmiany te podyktowane są koniecznością wzmocnienia kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz _ wprowadzenia europejskich zasad przekraczania granicy, w tym także przez obywateli Federacji Rosyjskiej _

Do tej pory pełnoletni obywatele Rosji mogli wjeżdżać na Ukrainę okazując na granicy tzw. paszport wewnętrzny, czyli dowód osobisty. Osoby do lat 14 mogły przy tym wylegitymować się wyłącznie świadectwem urodzenia.

bEhIyiXr

Jaceniuk przypomniał, że w przeszłości o podróżowanie między dwoma państwami wyłącznie na podstawie paszportów zagranicznych nawoływał prezydent Rosji Władimir Putin. _ Cóż, jego prośby zostały wysłuchane _ - stwierdził Jaceniuk.

Premier polecił, by służby graniczne rozpoczęły kontrolowanie terminu pobytu obywateli rosyjskich na terytorium Ukrainy, zaś MSZ ma przekazać informacje o nowych regulacjach stronie rosyjskiej.

Podczas narady u Jaceniuka szef Państwowej Służby Granicznej Wiktor Nazarenko poinformował, że w ubiegłym roku jego resort nie zezwolił na wjazd na Ukrainę ponad 46 tys. cudzoziemców. Wśród nich 15,5 tys. było obywatelami Federacji Rosyjskiej. Od początku bieżącego roku na Ukrainę nie wpuszczono 432 Rosjan. 318 osób zostało zatrzymanych ze względu na podejrzenia o działalność terrorystyczną - przekazał. Według rosyjskich mediów paszporty zagraniczne posiada 15-20 proc. mieszkańców Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jaceniuk o dwustronnych rozmowach z Rosją Premier oświadczył, że w ostatnim czasie sytuacja w objętych protestami prorosyjskich separatystów obwodach donieckim i ługańskim zmienia się na lepsze.
Pomoc dla Ukrainy. Nowe zalecenia W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.
"Rosyjskie wojsko atakuje nasze pozycje" Do walk doszło w rejonie drogi Bachmutka. Jest to ważna trasa, prowadząca z Ługańska do Lisiczańska.
bEhIyiXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)