Notowania

telefonia komórkowa
09.02.2011 11:41

UKE chce ukrócić smsowe oszustwa

Każdy operator powinien umożliwić blokowanie połączeń o podwyższonej płatności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_arcurs/Dreamstime)

Urząd Komunikacji Elektronicznej apeluje o wyeliminowanie nieuczciwego wykorzystywania usług sms premium. Coraz częściej zdarza się bowiem, że operatorzy telefonii komórkowej odrzucają reklamacje klientów, nie biorąc odpowiedzialności za oferowane przez siebie usługi.

Przykładowo, przy próbie zareklamowania rachunku zawierającego opłaty za udział w loterii, klienci są odsyłani do organizatora zabawy (działającego na zlecenie operatora). Dowiadują się, że operator nie jest organizatorem loterii i nie odpowiada za jej prawidłowe przeprowadzenie oraz ewentualne roszczenia uczestników, można przeczytać na stronie UKE.

Ponadto operatorzy często nie potrafią powiedzieć, kiedy i w jaki sposób abonent do danej loterii przystąpił. Dlatego prezes UKE zwraca uwagę, że nawet przy braku odpowiednich regulacji prawnych operatorzy powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad.

[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/19147/39263_by-svilen001.tiny.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/milion;za;sms;-;proponowala;era;a;teraz;ma;problemy,132,0,768132.html) Milion za SMS - proponowała Era, a teraz ma problemy
Abonent musi mieć prawo do zablokowania wszystkich numerów o podwyższonej płatności, albo wyznaczenia limitów na takie połączenia. Powinna także istnieć możliwość zarejestrowania dziecka, jako użytkownika telefonu i zarządzania jego usługami, uważa UKE.

Operatorzy powinni ponadto instruować klientów, jak można bezpiecznie korzystać z usług o podwyższonej opłacie. W interesie obu stron leży wymaganie i egzekwowanie od dostawców usług i treści, aby ci działali zgodnie z zawartymi umowami.

Prezes UKE zwrócił również uwagę, że pytanie o wyrażenie zgody na otrzymywanie oferty handlowej powinno być przesłane w oddzielnej wiadomości tekstowej. Odpowiedź użytkownika powinna mieć formę darmowego smsa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t8809.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/sms-owi;naciagacze;urzedy;ostrzegaja,153,0,761497.html) SMS-owi naciągacze. Urzędy ostrzegają Koszt uczestnictwa w wielu konkursach może być bardzo wysoki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85464.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uke;dazy;do;porozumienia;z;operatorami;komorkowymi,32,0,689440.html) UKE dąży do porozumienia z operatorami komórkowymi Prezes UKE chce, żeby operatorzy zainwestowali w bezprzewodowy internet.
Tagi: telefonia komórkowa, sms, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz