Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ugoda lekiem na nielegalne oprogramowanie?

0
Podziel się:

W 2005 roku w Polsce producenci oprogramowania z powodu nielegalnego wykorzystania programów ponieśli szkodę na około 388 mln dolarów. Nielegalne korzystanie z oprogramowania jest zagrożone karą więzienia do 5 lat. Odpowiedzialności można jednak uniknąć w przypadku zawarcia ugody z poszkodowanym.

Tego typu ugody są podpisywane za pośrednictwem BSA, czyli Business Software Alliance, organizacji która reprezentuje interesy producentów oprogramowania komputerowego. Jest to znana na świecie organizacja zajmującą się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania.

*ZOBACZ TAKŻE: *Pirat w firmie - prezes za kratki
W drugiej połowie roku 2006 BSA zawarło ugody na łączną kwotę ponad 430.000 złotych. W styczniu tego roku podpisano ugodę w której polska firma zobowiązała się do zapłacenia kwoty 50 tysięcy dolarów. Choć sumy są zazwyczaj niemałe, jednak warto przeanalizować korzyści płynące z tego, iż nie zostaje wszczęto postępowanie karne.

„Pojednanie się z poszkodowanym jest jedną z przesłanek warunkowego umorzenia postępowania karnego. A to oznacza, że osoba wobec której warunkowo umorzono postępowanie karne nie będzie figurowała w Krajowym Rejestrze Karnym, jako skazany - mówi Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Do pojednania w formie ugody dochodzi wtedy, kiedy szkoda zostaje naprawiona lub kiedy strony ustalą sposób jej naprawienia. Często są to kwoty kilkudziesięciu, czasem nawet kilkuset tysięcy złotych. Najczęściej poszkodowanymi producentami są firmy Adobe, Autodesk, Corel i Microsoft.

Wojciech Jędrzejczak, szef przedstawicielstwa Autodesk w Polsce zwraca uwagę, że do korzystania z nielegalnego oprogramowania Autodesk dochodzi bardzo często w firmach, które bardzo dobrze prosperują.

„Mógłbym podać wiele przykładów firm architektonicznych, które realizują prestiżowe zlecenia, używając nielegalnego oprogramowania. Aby przeciwdziałać tej praktyce, w zeszłym roku rozpoczęliśmy program wydawania certyfikatów legalności Autodesk dla tych firm, które przestrzegają prawa i korzystają jedynie z legalnych kopii naszych produktów."

| Business Software Alliance |
| --- |
| Programy BSA wspierają wprowadzanie innowacji technicznych poprzez edukację i inicjatywy strategiczne promujące ochronę praw autorskich, bezpieczeństwo w Internecie oraz handel tradycyjny i elektroniczny. Do członków BSA zaliczają się: Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Borland, CNC Software/Mastercam, Internet Security Systems, Macromedia, Microsoft, Network Associates, SolidWorks, Sybase, Symantec, UGS i VERITAS Softwar |

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)