Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
parada gejów
28.09.2013 16:30

UE krytykuje władze Serbii za zakaz parady gejów

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele nazwał decyzję serbskich władz o zakazie parady gejów straconą możliwością okazania poszanowania dla fundamentalnych praw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Unia Europejska skrytykowała dziś rząd Serbii za decyzję o zakazie parady gejów trzeci rok z rzędu, co władze w Belgradzie tłumaczyły zagrożeniem ze strony ugrupowań skrajnie prawicowych.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele nazwał decyzję serbskich władz _ straconą możliwością okazania poszanowania dla fundamentalnych praw _ w chwili, gdy Serbia zabiega o rozpoczęcie rozmów na temat przystąpienia do UE.

_ Jako komisarz ds. rozszerzenia jestem zobligowany, by apelować do kandydatów o zaakceptowanie w pełni takich wartości, jak wolność zgromadzeń, wolność słowa, które stanowią fundamenty, na jakich jest zbudowana UE _ - napisał Fuele w oświadczeniu.

Kandydatka do członkostwa w UE od marca 2012 roku Serbia ma nadzieję na otwarcie negocjacji do końca bieżącego roku, lecz serbscy obrońcy praw człowieka twierdzą, że decyzja o zakazie Gay Pride, może wpłynąć negatywnie na ten proces.

Premier Serbii Ivica Daczić oświadczył wczoraj, że planowana na dziś w Belgradzie parada mniejszości seksualnych została zakazana z uwagi na zagrożenie dla jej uczestników ze strony skrajnej prawicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chorwaci znaleźli rakiety z Serbii Chorwackie Ministerstwo Obrony potwierdziło tę wiadomość i poinformowało, że sprawę badają - z udziałem ekspertów od uzbrojenia - prokuratura, Urząd Celny i policja w Rijece.
Strauss-Kahn doradcą serbskiego rządu Strauss-Kahn oraz 15 wybranych przez niego ekspertów ma pomóc Serbii w przezwyciężeniu obecnego kryzysu gospodarczo-społecznego.
Uchodźcy nie chcą tam wracać. Dlaczego? Z danych chorwackiej Obywatelskiej Fundacji Praw Człowieka (OFPC) wynika, że w 2000 r. do Chorwacji wróciło 15 tys. Serbów, a w zeszłym roku jedynie 38.
Tagi: parada gejów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz