Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
herman van rompuy
25.10.2013 16:00

UE chce skuteczniej zapobiegać tragediom z idziałem imigrantów

- Przywódcy są zgodni, że należy podjąć zdecydowane działania, aby zapobiec powtórzeniu się takiej tragedii - mówił Herman Van Rompuy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po niedawnej tragedii u wybrzeży włoskiej Lampedusy, gdzie zginęło kilkuset nielegalnych imigrantów, przywódcy krajów UE zapowiedzieli w Brukseli podjęcie _ zdecydowanych działań _, które pomogą zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

_ - Cała Europa jest przerażona niedawnymi wydarzeniami u brzegów Lampedusy - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE. - Przywódcy są zgodni, że należy podjąć zdecydowane działania, aby zapobiec powtórzeniu się takiej tragedii _.

Dodał, że działania te mają opierać się na trzech zasadach: zapobieganiu, ochronie i solidarności. _ Wszyscy przywódcy zgodzili się, że trzeba dzielić odpowiedzialność z krajami najbardziej dotkniętymi problemem migracji _ - oświadczył.

Pomimo apeli krajów południowej UE na szczycie nie padły jednak konkretne zapowiedzi dalej idących zmian w unijnej polityce azylowej i migracyjnej. Większość krajów Unii nie chce zmieniać rozporządzenia Dublin II, które stanowi, że to państwo członkowskie, gdzie nielegalny imigrant przekroczył granicę UE, jest odpowiedzialne za rozpatrzenie jego wniosku o azyl.

Unia zamierza natomiast w pierwszej kolejności lepiej wykorzystać obecne możliwości przeciwdziałania nielegalnej imigracji oraz ochrony granic.

_ Aby chronić życie ludzi, wzywamy do szybkiego wdrożenia przez kraje UE systemu nadzoru granic europejskich EUROSUR _ - powiedział Van Rompuy. Według niego system ten, który powinien zacząć działać w grudniu, ułatwi wykrywanie łodzi z nielegalnymi imigrantami na Morzu Śródziemnym i _ pomoże chronić i ratować życie ludzkie _.

Przywódcy chcą także _ wzmocnienia obecności i działań _ unijnej agencji ochrony granic Frontex w rejonie Morza Śródziemnego. Frontex ma centralę w Warszawie.

UE zamierza też zajmować się problemami, które są przyczyną nielegalnej imigracji, oraz zaostrzyć walkę z przemytem ludzi zarówno na własnym terytorium, jak i w krajach pochodzenia imigrantów.

Według Van Rompuya specjalna grupa zadaniowa pod kierunkiem Komisji Europejskiej ma możliwie szybko przedstawić konkretne propozycje _ bardziej skutecznego wykorzystania europejskich narzędzi _ dotyczących polityki migracyjnej i azylowej. _ W grudniu powrócimy do tego tematu i podejmiemy decyzje _ - powiedział szef Rady Europejskiej. Dodał, że w czerwcu przyszłego roku zostaną głębiej rozpatrzone rozwiązania prawne w tej sprawie.

Na początku października u wybrzeży Lampedusy zatonął statek z setkami uchodźców na pokładzie. Kilka dni później podobna tragedia miała miejsce u brzegów Malty. Po tych wydarzeniach Rzym i Valletta zaapelowały do Unii o dodatkowe fundusze na ochronę granic morskich i opiekę nad imigrantami.

Czytaj więcej w Money.pl
Napływ imigrantów coraz większy Według ONZ w 2012 r. 500 osób, a w 2011 r. 1,5 tys. zginęło lub zostało uznanych za zaginione, gdy próbowały dostać się do Europy przez Morze Śródziemne.
Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym W pobliżu Malty wydobyto na razie 33 ciała uciekinierów z Afryki. Akcji marynarki wojennej przyglądało się około 200 ocalałych imigrantów.
Dodatkowe pieniądze w związku z Lampedusą Środki na specjalny fundusz kryzysowy uwzględniono w przygotowywanym przez rząd projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok.
Tagi: herman van rompuy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz