Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Arabskie rewolucje mogą być groźne

0
Podziel się:

Choć w długiej perspektywie tzw. arabska wiosna ludów będzie mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, niesie też ryzyka - twierdzi koordynator UE do spraw zwalczania terroryzmu.

UE: Arabskie rewolucje mogą być groźne
(PAP/ EPA)

Choć w długiej perspektywie tzw. arabska wiosna ludów będzie mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, niesie też ryzyka, m.in. dając możliwość ponownego zebrania sił Al-Kaidzie - ocenił koordynator Unii Europejskiej do spraw zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.

Tak zwana arabska wiosna ludów to fala demokratycznych demonstracji, które doprowadziły do upadku reżimów Afryki Północnej, m.in. w Egipcie, Tunezji, a ostatnio - po krwawych walkach - w Libii.

_ - Więcej demokracji, więcej praw człowieka, mniej korupcji powinno usunąć dużo argumentów, które w pewien sposób karmiły terroryzm _ - powiedział w poniedziałek w Brukseli de Kerchove. - _ To jest najlepszy od lat kontrargument, Al-Kaida została kompletnie zmarginalizowana, jej retoryka już jest nieadekwatna. Wśród demonstrujących na ulicach nie było widać nikogo, kto by się odwoływał do retoryki Al-Kaidy _ - zaznaczył. Jednocześnie wskazał na potencjalne zagrożenia związane z arabską wiosną ludów.

_ - Wszyscy się zgadzamy, że stanowi ogromną okazję dla Al-Kaidy do ponownego zebrania sił. Po pierwsze, chodzi o broń i amunicję zrabowane z arsenałów w Libii, z czego skorzystała grupa AQIM (Al-Kaida Islamskiego Maghrebu) _ - powiedział. - _ Są najemni bojownicy tej organizacji, którzy dołączyli do libijskich powstańców; mają oni dostęp do broni: pistoletów maszynowych, a może nawet do niebezpiecznych rakiet ziemia-powietrze _ - wymienił. Dodał, że organizacja się afrykanizuje i zakorzenia w społecznościach lokalnych, a także zbiera nowych rekrutów.

Ponadto wskazał, że w Tunezji i Egipcie wypuszczono więźniów, z których wielu było politycznymi oponentami upadłych reżimów, ale są też wśród nich dawni wyznawcy dżihadu (świętej wojny), _ którzy mogą wrócić na pole walki _.

Unijny koordynator wyraził też obawy dotyczące sprawy rozwiązania służb specjalnych w Tunezji i Egipcie. - _ Mamy tu pilną potrzebę pomocy ze strony UE, jak zrobiliśmy to we wschodniej części Europy po upadku muru berlińskiego _ - podkreślił. Zwrócił uwagę na zagrożenie wynikające z ewentualnego rozczarowania demokracją.

_ - Demokracja nie powstaje w ciągu jednego dnia; wypracowanie gospodarki, która przyniesie miejsca pracy, zabiera czas. Miejmy nadzieję, że to nie doprowadzi do zawodu, w wyniku którego retoryka Al-Kaidy może znowu stać się atrakcyjna _ - powiedział de Kerchove. Podkreślił, że dlatego UE mobilizuje pieniądze i wolę polityczną, by wesprzeć Libię i inne kraje regionu w przemianach demokratycznych.

Czytaj więcej o światowym terroryzmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t132148.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamachowcy-samobojcy;zabili;12;tys;osob,65,0,902465.html) Zamachowcy-samobójcy zabili 12 tys. osób Od marca 2003 r. do 31 grudnia 2010 r. co najmniej 12 000 cywilów oraz 200 żołnierzy międzynarodowej koalicji zginęło w Iraku wskutek zamachów samobójczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t129796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;boja;sie;kolejnego;11;wrzesnia;wzmacniaja;patrole,49,0,901169.html) Boją się powtórki z 11 września. Mają powody? Władze USA pracują nad wzmocnieniem bezpieczeństwa przed obchodami 10. rocznicy ataków z 11 września 2001 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;w;pakistanie;to;talibowie,147,0,900499.html) Bomba na placu zabaw, 10 osób nie żyje Atak miał miejsce w dzielnicy szyickiej, gdy setki wiernych wracały z meczetów po porannych modlitwach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)