Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
19.10.2011 11:59

Uderzą w Ukrainę sankcjami? Za Tymoszenko

UE i USA zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za represjonowanie byłej premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tgraham/CC/Flickr)

Unia Europejska i Stany Zjednoczone zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za represjonowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - ostrzegł jej bliski współpracownik, były wicepremier Hryhorij Nemyria.

_ - Wiem, że możliwość zastosowania sankcji omawiana jest obecnie na odpowiednich poziomach i w UE i w USA _ - oznajmił wczoraj wieczorem Nemyria w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji 5. Kanał.

Były wicepremier, który jest doradcą Tymoszenko do spraw międzynarodowych, uprzedził, że ukraińscy urzędnicy mogą być niebawem traktowani na Zachodzie tak, jak ich białoruscy koledzy.

_ - Chodzi o sędziów sądu w kijowskiej dzielnicy Peczers, śledczych prokuratury, trzech, czy czterech prokuratorów, obecnych na procesie Julii Tymoszenko, oraz takie figury, jak (zastępca prokuratora generalnego Ukrainy) Rinat Kuzmin i innych _ - podkreślił.

Nemyria ocenił, że sankcje mogą być zastosowane również wobec prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, którego opozycja oskarża o inspirowanie procesu sądowego, a następnie skazania Tymoszenko na siedem lat pozbawienia wolności.

_ - Wiem, że zachodni partnerzy biznesowi niektórych ukraińskich oligarchów, którzy robią z nimi interesy, są zaniepokojeni, że w przypadku wprowadzenia takich sankcji uderzą one w ich biznesy _ - podkreślił Nemyria.

Wyrok siedmiu lat więzienia dla Tymoszenko zapadł 11 października. Została ona skazana za nadużycia przy podpisywaniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r.

Skazanie Tymoszenko doprowadziło do odwołania zaplanowanej na czwartek wizyty prezydenta Janukowycza w Brukseli. Miał się on tam spotkać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Rozmowy te miały pozwolić na rozstrzygnięcie ostatnich kwestii wstrzymujących finalizację umowy stowarzyszeniowej i umowy o pogłębionym handlu między UE a Ukrainą. Według wstępnych założeń obie umowy miały być parafowane za polskiej prezydencji, podczas planowanego na grudzień szczytu UE-Ukraina.

UE wyjaśniła, że wizyta Janukowycza została przełożona, gdyż Bruksela oczekuje na postępy w sprawie Tymoszenko, osądzonej - jak ocenia się na Zachodzie - z przyczyn politycznych.

Czytaj o procesie Julii Tymoszenko
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/142/t160910.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/naluzie/inews/julia;tymoszenko;skazana;dama;do;wiezienia,126,0,934014.html) Julia Tymoszenko skazana. Dama do więzienia Była premier Ukrainy usłyszała wyrok skazujący na siedem lat więzienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t83098.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmienia;prawo;by;uwolnic;tymoszenko,82,0,924754.html) Dla Tymoszenko zmienią prawo. To przełom? Ukraiński parlament rozpatrzy zmiany kodeksu karnego, które to umożliwią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;tymoszenko;sa;rzeczy;ktorych;janukowycz;nie;zmieni,91,0,921435.html) Siedem lat i 1,5 mld. Proces byłej premier Oprócz kary pozbawienia wolności, prokuratura zażądała dla opozycyjnej polityk zakazu zajmowania określonych stanowisk.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz