Notowania

śmierć politkowskiej
07.10.2012 22:53

Uczczono pamięć zamordowanej dziennikarki Anny Politkowskiej

Uczestnicy manifestacji - stronnicy opozycji demokratycznej, obrońcy praw człowieka, dziennikarze i czytelnicy Nowej Gaziety - po raz kolejny zażądali od Kremla wyjaśnienia tej zbrodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ed Yourdon/CC/Flickr)

Około 200 osób zebrało się dziś na placu Aleksandra Puszkina w Moskwie, aby uczcić pamięć zamordowanej sześć lat temu w stolicy Rosji dziennikarki niezależnej _ Nowej Gaziety _ Anny Politkowskiej.

Uczestnicy manifestacji - stronnicy opozycji demokratycznej, obrońcy praw człowieka, dziennikarze i czytelnicy _ Nowej Gaziety _ - po raz kolejny zażądali od Kremla wyjaśnienia tej zbrodni.

Podobna demonstracja odbyła się w Petersburgu. Biorący w niej udział domagali się nazwania jednej z ulic miasta nad Newą imieniem Politkowskiej.

Anna Politkowska, wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina, została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Zleceniodawców jej zabójstwa wciąż nie wykryto. O jego zorganizowanie Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podejrzewa byłego podpułkownika milicji Dmitrija Pawljuczenkowa, który jakoby wynajął do tego pochodzącego z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa. Ten z kolei miał stworzyć grupę przestępczą, w której skład weszli również pochodzący z Czeczenii bracia Machmudowowie - Rustam, Dżabrail i Ibrahim.

Za bezpośredniego zabójcę Politkowskiej Komitet Śledczy FR uważa Rustama Machmudowa, który został aresztowany w maju 2011 roku w rejonie Aczchoj-Martan, na południowy zachód od Groznego, stolicy Czeczenii. Od 1998 roku był on ścigany federalnym listem gończym w związku z innymi przestępstwami.

Według Komitetu Śledczego FR bracia Dżabrail i Ibrahim pomogli mu dotrzeć do dziennikarki, a inny oficer milicji Siergiej Chadżikurbanow zapewnił mu wsparcie techniczne. Z morderstwem wiązany był też oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Paweł Riaguzow.

W lutym 2009 roku Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy, kierując się werdyktem ławy przysięgłych, uniewinnił Dżabraila i Ibrahima Machmudowów, a także Chadżikurbanowa i Riaguzowa. W czerwcu 2009 roku Sąd Najwyższy Rosji uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. We wrześniu tego samego roku Sąd Najwyższy Rosji nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa Politkowskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą obalić Putina? Mają na niego haczyk Rosyjscy śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie doniesień, jakoby inspirator masowych protestów opozycji planował obalenie urzędującego prezydenta.
Zginęła z okazji urodzin Putina? Tego dnia... Niezależna rosyjska dziennikarka, znana z krytycznego stosunku do administracji Putina zginęła w 2006 roku, w dzień urodzin prezydenta.
Gazprom oskarża o szykowanie rewolucji Należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu gazowego Gazprom telewizja NTV w piątek oskarżyła Gruzję o finansowanie przeciwników prezydenta Władimira Putina i przygotowywanie krwawej rewolucji w Rosji.
Tagi: śmierć politkowskiej, moskwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz