Notowania

gospodarka usa
14.09.2012 19:27

Uchwalono zakaz sprzedaży słodkich napojów supersize w barach

Z inicjatywą zakazu wyszedł burmistrz Nowego Jorku Michael R. Bloomberg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DAVID ILIFF/CC-BY-SA 3.0/Wikipedia)

Pierwszą w historii USA ustawę o zakazie sprzedaży w barach, restauracjach i innych lokalach słodkich napojów o pojemności większej niż pół litra przyjął wczoraj (czasu lokalnego) Nowy Jork. Zakaz nie obejmuje lokalnych sklepów i supermarketów.

_ - Jest to historyczny krok w walce z otyłością i związanymi z nią problemami zdrowotnymi _ - powiedział Thomas Farley z Departamentu Zdrowia we władzach miasta.

_ - Istnieją wyraźne dowody, że słodkie napoje przyczyniają się do epidemii otyłości w naszym kraju _ - przypomniał. Nowy przepis ma wejść w życie w marcu 2013 roku. Złamanie go będzie groziło karą w wysokości 200 dolarów.

Z inicjatywą zakazu wyszedł burmistrz Nowego Jorku Michael R. Bloomberg, który napisał na portalu Twitter po przyjęciu ustawy: _ Te działania ocalą zdrowie i życie wielu osób. _ Przeciwnicy zakazu zapowiadają już zaskarżenie ustawy. _ - Jesteśmy wystarczająco inteligentni, aby sami decydować o tym, co jemy i pijemy _ - twierdzi Liz Berman z koalicji restauratorów New Yorkers for Beverage Choices (Nowojorczycy za wyborem napojów).

Według sondażu przeprowadzonego w sierpniu przez dziennik _ New York Times _ 60 proc. nowojorczyków sprzeciwiało się zakazowi. Nowy Jork jest też jednym z pierwszych miast w USA, gdzie w fast foodach wprowadzono obowiązek zamieszczania w menu informacji o kaloryczności posiłków.

Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju około jednej trzeciej Amerykanów boryka się z problemem otyłości, a aż 40 proc. amerykańskich dzieci ma nadwagę.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak na ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA Sudańska policja użyła gazu łzawiącego, by powstrzymać natarcie demonstrantów.
Wielkie manifestacje. Policja interweniuje Demonstrujący przeciwko antyislamskiemu filmowi tłum rzucał kamieniami w kordon policji, blokującej dostęp do placówki.
Obama boi się o swoich ludzi. Były ataki Prezydent USA Barack Obama przeprowadził telefoniczną rozmowę z prezydentem Jemenu Abd ar-Rabem Mansurem al-Hadim.
Tagi: gospodarka usa, otyłość, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz