Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenie OC. Wirtualny policjant pomaga ściągać należności

0
Podziel się:

Dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2012 r. 4,5 tys. kierowców, którzy nie mieli wykupionej obowiązkowej polisy OC.

Ubezpieczenie OC. Wirtualny policjant pomaga ściągać należności
(Wawok/REPORTER)

Dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2012 r. 4,5 tys. kierowców, którzy nie mieli wykupionej obowiązkowej polisy OC - poinformował dzisiaj w komunikacie UFG. Z kar z tego tytułu fundusz uzyskał 1,2 mln zł.

Fundusz wyjaśnił w komunikacie, że _ wirtualny policjant _ to narzędzie, które pozwala na identyfikację przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych Funduszu.

_ - W pierwszej połowie przyszłego roku rusza nowy program umożliwiający identyfikację nieubezpieczonych. Między innymi w oparciu o dane on-line z Centralnej Ewidencji Pojazdów będziemy porównywać datę pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu polisy OC. Jeżeli ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciela wezwiemy do zapłacenia kary _ - zapowiedział cytowany w komunikacie dyrektor Ośrodka Informacji UFG Wojciech Bijak.

Fundusz poinformował, że od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Opłaty za brak OC są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce - w 2013 r. wyniesie ono, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, 1600 zł. W związku z tym posiadacze samochodów osobowych - jeżdżący bez OC - zapłacą 3,2 tysiące złotych kary (w 2012 roku kara wynosi 3 tys. zł). Z kolei dla ciężarówek, autobusów czy ciągników samochodowych pełna kara wyniesie 4,8 tysiąca złotych (dziś 4,5 tys. zł).

_ - Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia tylko przez kilka dni - zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekroczy 3 dni - 20 proc., a do 14 dni - 50 proc. kary podstawowej. Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią - to ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery, przyczepy itp. - nie mają prawa poruszać się po polskich drogach _ - poinformował Fundusz.

W komunikacie podano, że w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych znajduje się już ponad 200 milionów rekordów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i autocasco, również w latach poprzednich. Bieżące zapełnienie bazy w zakresie komunikacyjnego OC sięga 98 procent.

Zgodnie w informacją UFG od początku stycznia do końca września 2012 r. Fundusz wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 20 tysięcy posiadaczy pojazdów. Rocznie z powodu braku obowiązkowej polisy, płacą oni ponad 10 mln złotych kar. Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza się około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów, a ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 70 milionów złotych (szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku) - wypłaty z UFG są bowiem finansowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Zgodnie z informacją UFG ubezpieczyciele muszą - w ciągu maksymalnie 14 dni - przesłać do Funduszu informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży. Obowiązek posiadania OC sprawdza również m.in. policja i wydziały komunikacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w OC. Zobacz, co ci grozi w 2013 r. Brak polisy OC będzie od nowego roku kosztować właściciela pojazdu niemal 7 proc. więcej niż obecnie. Od stycznia podstawowa kara za brak tego ubezpieczenia wyniesie 3,2 tys. zł.
Żniwa ubezpieczycieli. Zyski w górę o 80 proc. Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała dane za pierwszy kwartał 2012 roku.
Polisy dla kierowców będą jeszcze droższe? Sąd Najwyższy przesądził, jak ubezpieczyciele mają ustalać wysokość odszkodowania. Chodzi o pieniądze, które są wypłacane na naprawę auta po wypadku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)