Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tymoszenko w swoje urodziny nadal głoduje

0
Podziel się:

Była premier Ukrainy zaapelowała do unijnych przywódców o podpisanie umowy
stowarzyszeniowej z jej krajem, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz wykaże gotowość do takiego kroku.

Tymoszenko w swoje urodziny nadal głoduje
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Była premier Ukrainy, która obchodzi w środę 53. urodziny i trzeci dzień prowadzi w więzieniu głodówkę, zaapelowała do unijnych przywódców o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z jej krajem, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz wykaże gotowość do takiego kroku.

Sam Janukowycz, od którego UE domaga się uwolnienia Tymoszenko, jego głównej rywalki politycznej, po raz kolejny oświadczył, że decyzja ta leży poza jego kompetencjami.

- _ Kwestia Tymoszenko nie jest problemem dnia dzisiejszego. To problem 15 lat życia Ukrainy. Partnerzy Tymoszenko siedzą dziś w więzieniach w różnych krajach świata. Ukraina spłaca Rosji długi za gaz, których narobiła Tymoszenko _ - oznajmił w wywiadzie telewizyjnym.

Mówiąc o wymogach wypuszczenia z więzienia Tymoszenko, uważanej przez UE za ofiarę wybiórczego stosowania prawa przez władze ukraińskie, Janukowycz ocenił, że w tej kwestii powinien wypowiedzieć się sąd. _ Jaki ma to związek z UE? Czy UE jest sądem? _ - pytał.

Rozmowę Janukowycza ze stacjami telewizyjnymi wyemitowano w środę w godzinach porannych. Wieczorem, po widzeniu z matką w kolonii karnej Charkowie, córka Tymoszenko Jewhenija odczytała oświadczenie opozycjonistki, w którym była premier wzywa UE do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

- _ Jeśli pod naciskiem protestów Ukraińców Janukowycz w ostatniej chwili podejmie 29 listopada decyzję o podpisaniu umowy (...), to gorąco proszę was o jej podpisanie bez wahań i warunków, w tym tych, które dotyczą mego uwolnienia _ - czytamy.

Tymoszenko ogłosiła protest głodowy w poniedziałek na znak solidarności z demonstrantami, którzy od ubiegłego tygodnia protestują przeciwko zerwaniu przez rząd ukraiński przygotowań do podpisania umowy z UE.

Władze w Kijowie tłumaczą swą decyzję tym, że Unia Europejska nie zaoferowała Ukrainie wystarczającego wsparcia finansowego, które uratowałoby jej finanse w związku z oczekiwanymi działaniami Rosji, sprzeciwiającej się zbliżeniu Ukrainy z Zachodem.

Umowa stowarzyszeniowa miała być podpisana na rozpoczynającym się w czwartek w Wilnie szczycie Partnerstwa Wschodniego. Janukowycz oświadczył, że wybiera się na to

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińcy mają dość _ życia w błocie _ Tłumy ludzi zbierają się w niedzielę przed południem przed pomnikiem ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki w Kijowie.
Sprawdź, czego Unia domaga się od Ukrainy Szefowie dyplomacji państw UE naciskają na władze Ukrainy, by przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią rozwiązały sprawę byłej premier Julię Tymoszenko.
Unia Europejska naciska ws. Tymoszenko Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)