Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tymoszenko siedzi w więzieniu już dwa lata

0
Podziel się:

Sprawa byłej premier Ukrainy jest jedną z najważniejszych w stosunkach Kijowa i Brukseli. UE uzależnia od jej rozwiązania ewentualne podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Tymoszenko siedzi w więzieniu już dwa lata
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Dziś mijają dwa lata od czasu uwięzienia Julii Tymoszenko. Była ukraińska premier została aresztowana bezpośrednio na sali sądowej.

Oficjalnie powodem aresztowania było to, że w czasie rozpatrywania sprawy dotyczącej umów gazowych Julia Tymoszenko zachowywała się wyzywająco i obraźliwie w stosunku do niektórych uczestników procesu, między innymi do sędziego. Nikt wtedy nie myślał, że była premier pozostanie za kratkami przez lata. Także sama Julia Tymoszenko. Tak mówiła 5 sierpnia 2011 roku. - _ Niech żyje Ukraina i do szybkiego zobaczenia, bo sprawiedliwość żyje, jeśli o nią walczymy. _

W październiku tego samego roku Julia Tymoszenko została skazana na 7 lat więzienia za błędy proceduralne w czasie podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Zarówno aresztowanie, jak i wyrok wywołały oburzenia na Zachodzie, gdzie nikt nie miał wątpliwości, że są to działania mające na celu wyeliminowanie z życia politycznego największego konkurenta Wiktora Janukowycza.

Jednak od dwóch lat w ukraińskiej opozycji wiele się zmieniło. Czołowe miejsca zajęli w niej tacy politycy, jak były bokser Witalij Kliczko, a także dawni oponenci Julii Tymoszenko, jak na przykład Arsenij Jaceniuk, który oficjalnie pogodził się z byłą premier i przejął kierownictwo w jej partii.

Sprawa Julii Tymoszenko jest jedną z najważniejszych w stosunkach Kijowa i Brukseli. Unia Europejska uzależnia od jej rozwiązania ewentualne podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą w listopadzie tego roku. O ile jednak początkowo mówiło się o tym, że była premier ma wyjść na wolność, to teraz rozważany jest wariant jej wyjazdu na leczenie do Niemiec. W negocjacjach aktywną rolę odgrywają reprezentanci Parlamentu Europejskiego Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski spotka się z Janukowyczem Od rozwiązania sprawy Tymoszenko UE uzależnia podpisanie jesienią umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.
Tymoszenko bedzie leczona za granicą? _ Trwają rozmowy, przekazaliśmy pakiet propozycji naszym partnerom na Zachodzie. Nikt nie powiedział nie. Dla wykonania misji humanitarnej być może trzeba będzie zmienić prawo _.
Córka Tymoszenko: Mamie potrzebna operacja Podkreśliła, że niemieccy lekarze nalegają, by operację przeprowadzono najszybciej jak to możliwe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)