Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tymoszenko nie zgodziła się na dodatkowe badania

Była premier Ukrainy nie zgodziła się na zasądzoną ekspertyzę jej stanu zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)

*Julia Tymoszenko nie zgodziła się na ekspertyzę jej stanu zdrowia. Decyzję o jej przeprowadzeniu podjął charkowski sąd po tym, jak była premier Ukrainy odmówiła udziału w rozprawie twierdząc, że może to pogorszyć jej samopoczucie i zniwelować efekty leczenia choroby kręgosłupa. *

Adwokat Julii Tymoszenko Serhij Własenko powiedział, że taka ekspertyza jest niezgodna z prawem bowiem ukraińska konstytucja zabrania przymusowego leczenia. Była premier odmówiła zatem zgody na takie badanie.

W poniedziałek charkowski sąd odłożył do 10 lipca posiedzenie w sprawie firmy Zjednoczone Systemy Energetyczne, którą w latach '90 kierowała Julia Tymoszenko. Sąd liczy, że do tego czasu zostanie przeprowadzona ekspertyza stanu zdrowia oskarżonej.

O zrobienie takich badań wnioskowali prokuratorzy, którzy nie chcą, aby proces sądowy był prowadzony bez udziału Julii Tymoszenko. Ich zdaniem, ekspertyza powinna ostatecznie wyjaśnić, czy była premier może być doprowadzana do sądu, czy nie.

Takie same argumenty prokuratorzy postawili w czasie rozprawy kasacyjnej, która odbyła się dzień później, we wtorek, w Kijowie. Tu z kolei ogłoszono przerwę do 12 lipca także licząc na to, że do tego czasu Julia Tymoszenko zostanie zbadana. W stolicy rozpatrywana ma być kasacja wyroku skazującego ją na 7 lat więzienia za naruszenia proceduralne w czasie podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Adwokaci twierdzą, że władze celowo opóźniają procedury sądowe, aby uniemożliwić obronie złożenie wniosku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jest to możliwe dopiero po przejściu wszystkich instancji na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak blokują ostatnią szansę Tymoszenko W Kijowie rozpoczęło się posiedzenie Wyższego Specjalizowanego Sądu w sprawie Julii Tymoszenko.
Prezydent spotka się z Tymoszenko. W szpitalu Aleksander Kwaśniewski został skierowany na Ukrainę przez europarlament do monitorowania w jego imieniu postępowań sądowych dotyczących byłej premier.
Europoseł grozi Ukrainie sankcjami Ukraina może oczekiwać sankcji, oświadczył niemiecki eurodeputowany z frakcji Zielonych Werner Schulz.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz