Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tyle dzieci odebrano rodzicom. Przez biedę?

0
Podziel się:

Można wziąć pierwszą lepszą gazetę i zobaczyć, że 771 dzieci przebywa w pieczy zastępczej tylko dlatego, że ich rodziny nie miały odpowiednio wysokich dochodów - mówią posłowie SP.

Tyle dzieci odebrano rodzicom. Przez biedę?
(Imgorthand/iStockphoto)

Posłowie z sejmowych komisji nie zgodzili się na debatę planarną w sprawie rządowej informacji o odbieraniu rodzinom dzieci i umieszczaniu ich m.in. w rodzinach zastępczych. Zdaniem większości taka dyskusja powinna odbywać się w komisjach.

Za przedstawieniem marszałek Sejmu opinii na temat potrzeby takiej debaty na posiedzeniu plenarnym Sejmu głosowało 15 posłów z komisji polityki społecznej i rodziny oraz sprawiedliwości i praw człowieka, przeciw było 19 posłów.

Dzisiejsze posiedzenie komisji było kontynuacją obrad z drugiej połowy listopada. Komisje zapoznały się wtedy z informacją rządu _ na temat przypadków sądowej i urzędniczej ingerencji we władzę rodzicielską poprzez odbieranie dzieci rodzicom i umieszczanie ich w placówkach lub rodzinach zastępczych _.

Wnioskował o to klub Solidarnej Polski, który wskazywał zwłaszcza na problem odbierania dzieci rodzicom z powodu biedy. Ze względu na brak kworum głosowanie nad zaopiniowaniem wnioski SP w sprawie sejmowej debaty zostało wówczas odłożone.

Jak informował resort sprawiedliwości ze sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2012 r. wynika, że przypadków odebrania dzieci rodzicom z powodu przemocy w rodzinie było 500, a z przyczyn braku środków, czyli tragicznej sytuacji materialnej - 8, przy czym w dwóch przypadkach na wniosek rodziców.

_ Można wziąć pierwszą lepszą gazetę i zobaczyć, ile jest takich przypadków, 771 dzieci przebywa w pieczy zastępczej tylko dlatego, że ich rodziny nie miały odpowiednio wysokich dochodów _ - mówił, polemizując z rządowymi danymi, Andrzej Dera (SP).

Z tymi słowami nie zgodziła się Magdalena Kochan (PO). - _ Zobowiązaliśmy ministerstwo do sprawdzenia każdego z tych przypadków. Często jest tak, że bieda jest wynikiem patologii oraz uzależnień i to jest zespół powodów, którego końcowym efektem jest niewydolność finansowa rodziny _ - zaznaczyła. Posłowie PO wskazywali, że do debaty nad takimi kwestiami właściwe są sejmowe komisje, gdzie głos mogą zabierać także osoby spoza parlamentu, specjaliści w tej dziedzinie.

Według danych MPiPS w 2012 r. w pieczy zastępczej w sumie przebywało ok. 80 tys. dzieci (również dzieci odebrane rodzicom wcześniej) - najwięcej z powodu uzależnienia rodziców i bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.

Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej weszła w życie od początku ubiegłego roku. Ustawa m.in. powołała instytucję asystenta rodziny, który jest odpowiedzialny za zapewnienie pomocy rodzinom mającym problemy z wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Według danych resortu pracy w Polsce zatrudnionych zostało ponad 2,1 tys. asystentów rodziny. _ Zgodnie z ustawą od początku 2015 r. zatrudnienie asystenta rodziny będzie dla gmin obligatoryjne _ - zaznacza MPiPS.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zakazu odbierania dzieci rodzicom Partia zapowiedziała dzisiaj, że jeszcze w tym tygodniu złoży w Sejmie projekt ustawy zakazującej odbierania praw do dzieci ze względu na biedę rodziców.
Z powodu biedy odbierają dzieci rodzicom W 2012 r. w pieczy zastępczej w sumie przebywało ok. 80 tys. dzieci. Najwięcej z powodu uzależnienia rodziców i bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.
Urlop wychowawczy będzie krótszy, jeśli... Poprawkę doprecyzowującą zaproponowała dzisiaj senacka komisja do nowelizacji kodeksu pracy.
Zniżki dla rodzin wielodzietnych? To pomysł... Wprowadzenie rozwiązań sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego to główny cel prezydenckiego programu _ Dobry klimat dla rodziny _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)