Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy areszt za prowadzenie samochodu

0
Podziel się:

Konserwatywna Arabia Saudyjska z jej szczególnie surową, wahabicką interpretacją islamu utrzymuje zakaz w obawie przed lubieżnymi zachowaniami, jakie może rzekomo wyzwolić prowadzenie samochodu przez kobiety.

Tygodniowy areszt za prowadzenie samochodu
(AP/Fotolink/East News)

Dwie Saudyjki były przez niemal tydzień trzymane w areszcie za złamanie obowiązującego w ich kraju zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety - poinformowali członkowie rodzin zatrzymanych i jedna z aktywistek kampanii przeciwko temu zakazowi.

Kobiety zostały zatrzymane po wjeździe do Arabii Saudyjskiej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obie wspierają oddolną kampanię przeciwko zakazowi uniemożliwiającemu Saudyjkom kierowanie autem, zainicjowaną w październiku 2013 roku. Na Twitterze w sumie śledzi je ponad 350 tys. osób.

25-letnia Ludżain al-Hathlul ma prawo jazdy wydane przez ZEA, sąsiadujące z Arabią Saudyjską. 30 listopada zamieściła w serwisie YouTube nagranie, na którym widać, jak wjeżdża kierowanym przez siebie samochodem do kraju. Gdy upierała się, aby umożliwiono jej wjazd, saudyjscy strażnicy graniczni skonfiskowali jej paszport; na granicy była przetrzymywana niemal przez dobę.

Jedna z działaczek, chcąca zachować anonimowość, podkreśliła, że 25-latka _ chciała pokazać, jakim absurdem jest fakt, że nie pozwala jej się wjechać do kraju własnym autem _.

Na pomoc przetrzymywanej na granicy Hathlul przyjechała następnego dnia 33-letnia Majsa al-Amudi, która przywiozła koleżance jedzenie, wodę i koce.

Następnie obie kobiety zostały aresztowane, najwyraźniej dlatego, że siedziały za kierownicą; nie wiadomo jednak, czy grożą im jakieś zarzuty kryminalne - poinformowała organizacja Human Rights Watch. Młodsza z kobiet trafiła do ośrodka poprawczego dla młodocianych, a starsza do aresztu we wschodniej części kraju. Obie były przesłuchiwane bez obecności prawnika, ale pozwolono im spotkać się z rodziną.

Konserwatywna Arabia Saudyjska z jej szczególnie surową, wahabicką interpretacją islamu utrzymuje zakaz w obawie przed _ lubieżnymi zachowaniami _, jakie może rzekomo wyzwolić prowadzenie samochodu przez kobiety. Zakaz jest wprawdzie nieformalny, ale prawa jazdy wydaje się tam wyłącznie mężczyznom. Podobnych obostrzeń nie ma w żadnym innym kraju świata muzułmańskiego, w tym u konserwatywnych sąsiadów Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską.

Czytaj więcej w Money.pl
135 osób zatrzymanych. Chodzi o terroryzm Na początku lutego w Arabii Saudyjskiej weszła w życie nowa ustawa antyterrorystyczna.
Zabili ich w dniu święta muzułmańskiego Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych wczoraj wieczorem w ataku napastników w zamieszkanym głównie przez szyitów regionie na wschodzie Arabii Saudyjskiej.
Śmierć dla duchownego. "Groźny precedens" Rodzina skazanego podkreśliła w oświadczeniu, że kara nie jest adekwatna do stawianych mu zarzutów i w świetle prawa powinna być łagodniejsza.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)