Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Twórca Wikileaks dostał azyl. Co mu to da?

0
Podziel się:

Ekwador przyznał azyl polityczny założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi.

Twórca Wikileaks dostał azyl. Co mu to da?
(espenmoe/CC/Flickr)

Ekwador przyznał azyl polityczny założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi - poinformował szef ekwadorskiego MSZ Ricardo Patino. Decyzja nastąpiła dwa miesiące po tym, jak Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Minister tłumaczył na konferencji prasowej w Quito, że Ekwador uważa, iż Assange stoi w obliczu realnej groźby politycznego prześladowania, w tym groźby ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie - jak zaznaczył Patino - nie czeka go sprawiedliwy proces i gdzie może zostać skazany na karę śmierci.

Od 19 czerwca Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się, by uniknąć deportacji do Szwecji. Ciążą tam na nim zarzuty gwałtu i napaści seksualnej.

Rozczarowanie z powodu decyzji Ekwadoru wyraziła Wielka Brytania. Jak oświadczył Foreign Office, decyzja _ niczego nie zmienia _, Assange zostanie poddany ekstradycji.

Argumentację władz w Quito w sprawie przyznania azylu Assange'owi odrzuciła Szwecja.

40-letni Australijczyk obawia się, że Szwecja wyda go Amerykanom, którzy z kolei oskarżą go o zdradę i szpiegostwo, za co w USA grozi kara śmierci. Portal WikiLeaks opublikował m.in. tajne depesze Departamentu Stanu oraz inne tajne materiały odnoszące się do wojny w Iraku i Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Znany sędzia obroni założyciela WikiLeaks? Były hiszpański sędzia Baltazar Garzon podjął się obrony założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a.
Twórca Wikileaks ma swój program. Obejrzyj Założyciel Wikileaks Julian Assange przeprowadził wywiad z Hasanem Nasrallahem - szefem szyickiego libańskiego Hezbollahu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)