Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twój Ruch chce spotkania z Bronisławem Komorowskim w sprawie likwidacji immunitetów

0
Podziel się:

Twój Ruch chce zaproponować projekt zmian w konstytucji w sprawie likwidacji immunitetów parlamentarnych i zamierza poprosić o pomoc Bronisława Komorowskiego.

Twój Ruch chce spotkania z Bronisławem Komorowskim w sprawie likwidacji immunitetów
(Patryk Ptak/REPORTER)

TR chce zaproponować projekt zmian w konstytucji w sprawie likwidacji immunitetów parlamentarnych i zamierza poprosić prezydenta o pomoc. Najwłaściwszym miejscem do dyskusji na ten temat wydaje się być parlament, nie prezydencka kancelaria - odpowiada Joanna Trzaska-Wieczorek.

TR chciałby, aby Bronisław Komorowski _ zaapelował do innych środowisk politycznych, aby zechciały zrezygnować z tego przywileju _ - mówił rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek na briefingu w Sejmie. Podkreślił, że TR byłby zaszczycony, gdyby prezydent, bądź któryś z jego ministrów zechciał spotkać się z klubem poselskim formacji i porozmawiać na ten temat.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, komentując propozycję TR, powiedziała , że najwłaściwszym miejscem do dyskusji o znoszeniu przywilejów parlamentarnych wydaje się być sam parlament, a nie prezydencka kancelaria. Podkreśliła, że posłowie Twojego Ruchu powinni poszukać porozumienia wokół tego pomysłu w Sejmie.

Aby znieść immunitet parlamentarzystom, potrzebne byłyby zmiany w konstytucji. Klub poselski Twojego Ruchu liczy 36 posłów. Zgodnie z ustawą zasadniczą projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92 posłów), Senat lub prezydent.

Temat likwidacji immunitetów wraca po raz kolejny. W lutym ub. roku premier Donald Tusk mówił, że nie widzi żadnej potrzeby utrzymania immunitetu jako instytucji chroniącej posła przed odpowiedzialnością karną za wykroczenie czy przestępstwo. Zapewniał wówczas, że jest gotów podpisać się pod wnioskiem o zmianę konstytucji w tej kwestii.

W maju zeszłego roku Twój Ruch i Solidarna Polska prezentowały swoje projekty zmian w konstytucji zakładające m.in. zniesienie immunitetów parlamentarzystów. TR wielokrotnie powtarzał, że opowiada się za takim rozwiązaniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent z premierem o pieniądzach na armię Dzisiejsze spotkanie to realizacja zapowiedzi Bronisława Komorowskiego, który chce podniesienia nakładów na obronność państwa do poziomu 2 procent PKB
Tusk będzie negocjował z Komorowskim ws. armii Podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy, Bronisław Komorowski zapowiedział podniesienie wydatków na wojsko do poziomu dwóch procent PKB.
PiS wspomoże prezydenta w zmianie ustawy? - _ Cieszymy się, że pan prezydent dostrzegł to, o czym PiS mówi od dawna. Mamy nadzieję, że nie skończy się tylko i wyłącznie na zapowiedzi _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)