Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność krrit
12.07.2012 14:15

TVN ukarany za "Top Model". Musi zapłacić 200 tysięcy zł

Decyzja KRRiT dotyczy odcinków programu wyemitowanych jesienią ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że emitowany w TVN program _ Top Model. Zostań modelką _ mógł mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci; dopatrzyła się też naruszenia godności uczestniczek. KRRiT nałożyła na stację 200 tys. zł kary.

Decyzja KRRiT dotyczy odcinków programu wyemitowanych jesienią ubiegłego roku. W związku z podejrzeniem rozpowszechniania treści dyskryminujących wystąpienie do KRRiT w tej sprawie skierowała m.in. ówczesna pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska. O decyzji KRRiT poinformowała w czwartek na swojej stronie internetowej.

Radziszewska zwróciła wówczas uwagę na komentarze kierowane do uczestniczek programu przez prowadzącą oraz jurorów, które jej zdaniem _ deprecjonowały kompetencje intelektualne uczestniczek _ oraz na fakt, że _ dotykanie intymnych części ciała modelek, m.in. obmacywanie piersi, naruszają godność kobiet oraz stwarzają wobec nich poniżającą, upokarzającą atmosferę _.

Skargi kierowały też osoby prywatne, które podnosiły zarzuty dotyczące m.in. upokarzania, obrażania i poniżania uczestniczek programu oraz wywierania presji, by się rozbierały.

W skierowanych do Krajowej Rady wyjaśnieniach nadawca uznał, że zarzut zmuszania uczestniczek do rozbierania się jest chybiony, gdyż wcześniej zapoznały się z regulaminem, który zawierał warunek udziału w różnego typu sesjach fotograficznych, w tym ukazujących akty.

Krajowa Rada uznała jednak, że nadawca złamał ustawę o radiofonii i telewizji, niewłaściwie bowiem zakwalifikował audycję pod kątem wieku odbiorców (od 12 lat), gdyż mogła ona wywierać negatywny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i moralny osób małoletnich. W uzasadnieniu decyzji podkreślono także, że audycja została wyemitowana o niewłaściwej porze (przed godz. 23) oraz zawierała treści naruszające godność ludzką.

Zdaniem KRRiT prezentowane w programie postawy młodych kobiet, które wyrażają opinie, że dla kariery gotowe są zrobić wszystko, mogły mieć negatywny wpływ na kształtowanie prawidłowych postaw u małoletnich, a zachowanie jurorów było niewłaściwe i naruszało godność uczestniczek konkursu.

Maksymalna kara w przypadku TVN mogła wynieść ponad 537 tys. zł. Nadawcy przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Gospodarczego za pośrednictwem przewodniczącego KRRiT w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kary dla Radia Maryja za szkołę Rydzyka Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała Redemptorystów za emisję ukrytych reklam Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Wojewódzki ostro narozrabiał. TVN zapłaci Niemal pół miliona zł kary ma zapłacić TVN za program Kuby Wojewódzkiego z 2008 roku.
15 milionów euro kary za baterie i zabawki Karę dostał chiński imigrant, który sprzedawał toksyczne baterie i zabawki. Artykuły te uznano za niebezpieczne dla zdrowia.
Tagi: działalność krrit, top model, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz