Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sondaż poparcia
19.04.2011 14:30

Tuska popierają wykształceni i zamożni

Premier, podobnie jak rząd, najczęściej spotyka się z akceptacją mieszkańców dużych miast, respondentów najlepiej wykształconych i sytuowanych, wynika z badań CBOS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

33 procent badanych (o 3 punkty mniej niż w marcu) jest zwolennikami rządu Donalda Tuska; 34 procent (o 4 punkty więcej niż miesiąc temu) zalicza się do jego przeciwników, wynika z kwietniowego sondażu CBOS. Pogorszyły się też notowania szefa rządu.

29 procent badanych zadeklarowało obojętność (o 1 punkt procentowy mniej niż w marcu) wobec rządu; 4 procent (bez zmian) - nie ma zdania na ten temat.

Zadowolenie z tego, że Donald Tusk kieruje pracami Rady Ministrów wyraża 39 procent respondentów (2 punkty mniej niż w marcu). Niezadowolonych z premiera jest 48 procent badanych (o 3 punkty więcej niż miesiąc wcześniej). 13 procent badanych (o 1 punkt procentowy mniej niż w marcu) odpowiedziało _ trudno powiedzieć _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t98772.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/najbardziej;ufamy;komorowskiemu;tuskowi;i;sikorskiemu,52,0,637748.html) Najbardziej ufamy Komorowskiemu, Tuskowi i Sikorskiemu
51 procent ankietowanych (o 1 punkt mniej niż w marcu) ma złą opinię o działalności rządu, a 35 procent (tyle samo) - dobrą. 14 procent badanych nie ma zdania (o punkt więcej).

Na pytanie, czy polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, 60 procent badanych odpowiedziało, że nie (poprzednio - 58 procent). Przeciwnego zdania jest 28 procent ankietowanych (w marcu 29 procent). 12 procent Polaków (o jeden punkt mniej niż w marcu), nie odpowiedziało na tak postawione pytanie. CBOS zwraca uwagę, że _ pogłębiają się niekorzystne trendy w społecznym odbiorze ekipy rządowej _.

Premier - podobnie jak rząd - najczęściej spotyka się z akceptacją mieszkańców dużych miast, respondentów najlepiej wykształconych i sytuowanych. Zdecydowanie najbardziej zadowoleni z obecnego prezesa Rady Ministrów są zdeklarowani wyborcy PO. Wśród sympatyków SLD opinie o premierze są podzielone - równie często aprobujące, co krytyczne. Dezaprobata dominuje natomiast w elektoracie PSL i - przede wszystkim - PiS.

Z badań CBOS wynika, że rząd ma więcej zwolenników w miastach, zwłaszcza dużych (42 procent w aglomeracjach powyżej 500 tys. ludności), niż na wsi (25 procent). Gabinet Donalda Tuska cieszy się stosunkowo największym poparciem wśród respondentów z wyższym wykształceniem (45 procent) oraz osób względnie dobrze sytuowanych - o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (54 procent).

W elektoratach partyjnych obecna ekipa rządowa może liczyć przede wszystkim na przychylność wyborców PO. Rząd ma więcej zwolenników niż przeciwników w elektoratach SLD i PSL, z tym, że wśród sympatyków ludowców najczęstszą postawą wobec gabinetu Donalda Tuska jest obojętność. Niechęć do rządu dominuje natomiast wśród potencjalnych wyborców PiS.Sondaż przeprowadzono od 7 do 13 kwietnia na 1192 osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t110736.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zblizaja;sie;wybory;i;po;traci;przewage,119,0,812151.html) Zbliżają się wybory i PO traci przewagę Jest jednak partia, która goni dwóch liderów. Polska Jest Najważniejsza i Ruch Poparcia Palikota nie wchodzą do Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;polityk;o;takim;samym;poparciu;jak;tusk,44,0,811820.html) Jest polityk o takim samym poparciu jak Tusk Pośród liderów partyjnych największą popularnością cieszą się szefowie PO i SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosnie;poparcie;dla;po;i;pis;psl;w;sejmie,219,0,810715.html) Rośnie poparcie dla PO i PiS. PSL w Sejmie SPEC SONDAŻ - Polskie Radio - poparcie dla partii
Tagi: sondaż poparcia, donald tusk, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz