Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: W obliczu wojny nie czas na piękne przemówienia

0
Podziel się:

- Dzisiaj trzeba bardzo mocno i wyraźnie powiedzieć: to wezwanie nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych - przemawiał premier.

Tusk: W obliczu wojny nie czas na piękne przemówienia
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

_ - Nigdy więcej wojny _- mówi Donald Tusk na Westerplatte w 75. rocznicę niemieckiego ataku na Polskę. Szef rządu i nowo wybrany szef Rady Europejskiej podkreślał aktualność tych słów.

- _ Dzisiaj trzeba bardzo mocno i wyraźnie powiedzieć: to wezwanie nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych. Nie może być wyrazem złudzenia i iluzji, że świat wyzbył się tego typu pokus, że wokół nas nie ma ludzi i nie ma państw, które z siły i z wojny chciałyby uczynić znowu sposób prowadzenia własnej polityki _- mówił premier. Dodał, że przed Europą czas działania, i _ nie czas na piękne przemówienia, bo te słowa: nigdy więcej wojny w konfrontacji z tym, co dzieje się dziś na wschodzie Ukrainy, niosą z sobą całkiem nowy ładunek _.

_ - My, Europejczycy musimy z tragicznego polskiego września, z tragicznych lat drugiej wojny światowej, tragicznych dla wszystkich ludzi bez wyjątku, musimy wyciągnąć lekcję, która nie może być lekcją naiwnego optymizmu _- podkreślał Donald Tusk.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września od ataku III Rzeszy Niemieckiej na Rzeczpospolitą Polską. Pierwsze bomby spadły o godzinie 4.40 na Wieluń, niedługo potem pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte.

Był to największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Trwał ponad sześć lat, pochłonął około 60 milionów ludzkich istnień, wśród nich blisko 6 milionów Polaków.

Apel pamięci na Westerplatte

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Złożono też wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/228/281060_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/zaatakowal-polske-pozniej-tonal-trzy-razy-schleswig-holstein-lezy-w-kraterze-po-meteorycie-i-wciaz-straszy,0,1371454.html) *Obalamy mity o słynnym wraku * To nie jego pociski spadły na Polskę jako pierwsze w 1939 roku. Schleswig-Holstein nie był też największym ani najlepiej uzbrojonym pancernikiem. Oto cała prawda o nim.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, minister obrony Tomasz Siemoniak oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Po południu na Westerplatte będą prezydenci Niemiec i Polski Bronisław Komorowski oraz Joachim Gauck, którzy m.in. złożą kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oraz obejrzą spektakl filmowo-multimedialny _ Wybuch _ według pomysłu Andrzeja Wajdy.

Wieluń pamięta

Punktualnie o godzinie 4.40 Wieluń uczcił tę rocznicę. Uroczystości z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego odbyły się, jak co roku, w miejscu, gdzie przed wojną stał szpital - budynek, na który spadły pierwsze bomby.

- _ Jak to możliwe, że nagle domy stały się mogiłami, a sąsiad wrogiem _ - pytał retorycznie burmistrz Wielunia Janusz Antczak.

Obchody w Wieluniu potrwają przez cały dzień. O 15.00 rozpocznie się wspólna sesja rady powiatu wieluńskiego i sejmiku województwa łódzkiego.

Wieczorem na ruinach fary będzie można zobaczyć widowisko multimedialne _ historia światłem namalowana _. Początek o 21.00.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk: Rośnie zagrożenie rosyjską interwencją - Mamy powody przypuszczać - takie informacje otrzymuję od kilkunastu godzin- że zagrożenie bezpośrednią interwencją jest na pewno większe niż jeszcze kilka czy kilkanaście dni temu - podkreślił Donald Tusk.
Polsko-włoskie rozmowy energetyczne Jeśli obchody rocznicy bitwy pod Monte Cassino, to wizyta we Włoszech. A jeśli premier gości w słonecznej Italii, to nie może zaprzepaścić szansy rozmów o Europejskiej Unii Energetycznej.
Polak, Węgier... i Unia Energetyczna Z jednej strony Grupa Wyszehradzka, a z drugiej partykularne interesy, czy Unia energetyczna na trwałe zainteresuje Węgry?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)