Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk umywa ręce w sprawie buntu w prokuraturze, ale...

0
Podziel się:

Premier jest za zmianami personalnymi, postawił jednak warunki.

Tusk umywa ręce w sprawie buntu w prokuraturze, ale...
(Piotr BLAWICKI/East News)

_ Opowiadam się za zmianami personalnymi w prokuraturze - _powiedział premier Donald Tusk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Szef rządu zastrzegł jednak, że nie zamierza ingerować w decyzje niezależnej instytucji jaką jest Prokuratura Generalna. _ - Poprę zmiany, ale dopiero o zmianie przepisów, regulujących działanie prokuratury - _powiedział.

Aktualizacja: 13:45

Prokurator generalny Andrzej Seremet skierował do Ministerstwa Obrony Narodowej wniosek o powołanie nowego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Obecnie funkcję tę pełni generał Krzysztof Parulski. Jak nieoficjalnie informuje radio RMF FM, zastąpi go Jerzy Artymiak, zastępca Parulskiego.

Donald Tusk podkreślił, że aprobata dla zmian w prokuraturze, leży po stronie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zdaniem szefa rządu nie może dochodzić do sytuacji, w której poszczególne organy prokuratury będą ze sobą skonfliktowane. Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że należy dokonać zmian ustawowych, które uchronią w przyszłości przed sporami między śledczymi.

Donald Tusk powiedział, że zmiany personalne w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej nie mogą prowadzić do ścierania się grup prokuratorskich. Podkreślił, że decyzje rządowe nie będą wskazywać kto ma racje w tym sporze. Jego gabinet ma _ doprowadzić jednak do takich zmian, które w przyszłości ochronią organy ścigania przed podobnymi konfliktami _.

Zapowiedział, że minister sprawiedliwości przedstawi odpowiedni pakiet zmian dotyczących między innymi prokuratury wojskowej, ponieważ ta instytucja wymaga zmian systemowych. Tusk powiedział również, że opowiada się najpierw za zmianami wewnątrz instytucji, a następnie zmianami kadrowymi. Podkreślił także, że _ wszelkie zmiany muszą prowadzić do poprawy sytuacji, a dodatkowo wymagać będzie od szefa MON podjęcia decyzji, których będzie absolutnie pewien _.

O wniosku Andrzeja Seremeta, poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. _ - Wniosek przesłany dziś przez prokuratora generalnego dotyczy powołania na stanowisko nowego naczelnego prokuratora wojskowego. Taki wniosek wpłynął i w najbliższych dniach będzie rozpatrzony w Ministerstwie Obrony Narodowej. To nie jest jednoznaczne z odwołaniem generała Parulskiego - _ oznajmił Sońta.

Andrzej Seremet poinformował o swojej decyzji także sejmową komisję sprawiedliwości. Prokurator generalny został zaproszony na jej posiedzenie po tym jak postrzelił się pułkownik Mikołaj Przybył. Prokurator strzelił do siebie w przerwie konferencji, na której krytykował między innymi pomysł połączenia prokuratury cywilnej z wojskową oraz zarzucał mediom nagonkę na prokuratorów, którzy w Poznaniu prowadzą sprawy związane z korupcją w armii. Część jego tez, poparł potem publicznie, szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej generał Krzysztof Parulski. Wywołało to poważny konflikt z jego przełożonym - Andrzejem Seremetem.

Z szefami prokuratur rozmawiał już prezydent. Andrzej Seremet spotkał się także z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. 12 stycznia Parulski wydał oświadczenie w którym napisał, że po ostatnich wydarzeniach w Poznaniu wykreowano sztuczny konflikt między nim a Seremetem. Prawo przewiduje, że do zmiany na stanowisku szefa NPW, której dokonuje prezydent, wymagany jest wniosek prokuratora generalnego, złożony w porozumieniu z szefem MON.

Donald Tusk, poinformował też, że minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz stanie na czele Komisji Trójstronnej. Premier zapewnił, że w posiedzeniach dotyczących najbardziej istotnych spraw będzie brał udział osobiście.

W poprzedniej kadencji na czele komisji trójstronnej, w której skład wchodzą przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz pracodawców, zasiadał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Czytaj w Money.pl
Macierewicz: Parulski zaniedbał Smoleńsk Antoni Macierewicz zapowiedział, że jego zespół złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gen. Krzysztofa Parulskiego.
Seremet zdecydował w sprawie generała Parulskiego Pojawiło się pierwsze nazwisko następcy szefa wojskowej prokuratury.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)