Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
11.10.2011 14:34

Tusk ujawnia nowy pomysł. Zero zmian w rządzie, bo...

Współpraca z Palikotem? Czemu nie. Premier nie wyklucza jej na przykład przy pracy nad ustawą deregulacyjną. Pawlak zdradza kiedy nastąpi nowe otwarcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr BLAWICKI/East News)

Donald Tusk zaproponował, aby do końca polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nie zmieniać składu rządu. Zdaniem premiera najlepiej by było, aby niezależnie od oceny poszczególnych ministrów, wszyscy zostali na swoich stanowiskach do końca roku. Odnosząc się od współpracy z Januszem Palikotem premier powiedział, że widzi szanse na współpracę z jego Ruchem.

Aktualizacja 16:28

_ - Obecni prowadzą swoje rady sektorowe i jest racjonalne, aby dokończyli pracę, a nie pojawiali się nowi, którzy spraw tak dobrze nie znają. U progu nowego roku wspólnie z premierem Pawlakiem będę proponował głęboką rekonstrukcję rządu _ - powiedział premier. Taką deklarację premier wyraził w wywiadzie, który jutro ukaże się w tygodniku Polityka.

Mówiąc o zmianach w poszczególnych ministerstwach premier powiedział, że sporo będzie zależeć od aspiracji poszczególnych osób. Z jego strony będzie to głownie ocena kwalifikacji i przydatności, ale ona nie musi się do końca sprawdzić, bo także koalicjant będzie mieć tu coś do powiedzenia.

Premier pozytywnie wypowiadał się o niektórych swoich ministrach. _ Z całą pewnością czołówka to Ewa Kopacz, Elżbieta Bieńkowska, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski. Bardzo wysoko cenię Michała Boniego. Dobrze zaczął Tomasz Siemoniak jako szef MON, Jerzy Miller wykonał kawał gigantycznej pracy, ale myślę o zmianie struktury tego resortu, niedoceniona została Barbara Kudrycka, która skutecznie wprowadzała konieczne zmiany _ - mówił szef rządu.

Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak poparł pomysł, by do końca prezydencji nie zmieniać składu rządu. Zapowiedział _ nowe otwarcie _ po Nowym Roku, do tego czasu koalicja ma rozmawiać o nowej strukturze gabinetu. Zdradził, że już teraz mogą jednak nastąpić _ korekty _. _ Ponieważ przy ostatnich wyborach mieliśmy potwierdzenie zaufania dla obecnego rządu, więc na czas prowadzenia prezydencji nie ma powodu robić zamieszania. Będziemy mieli parę miesięcy na spokojne przygotowanie, przemyślenie nowej struktury _ - powiedział Pawlak we wtorek dziennikarzom w Sejmie.

Szef ludowców poinformował, że o sprawie tej rozmawiał już z Tuskiem na poniedziałkowym spotkaniu dotyczącym nowej koalicji rządowej.

_ - Na czas prezydencji UE nie oczekuje od nas robienia szpagatów czy jakichś figur tylko po to, żeby się popisać, że coś tam pomieszamy, tylko oczekuje, że będziemy w sposób sprawny prowadzili Unię Europejską w tym półroczu _ - zaznaczył Pawlak.

Jego zdaniem _ nowe otwarcie _ nastąpi po Nowym Roku. Pawlak podkreślił, że PO prowadzi rozmowy z PSL, żeby w sposób stabilny i spokojny zarysować sposób funkcjonowania rządu po wyborach. _ Będą zmiany w kilku miejscach, pan premier nie jest ślepy na to, co się dzieje na zewnątrz i o czym są dyskusje w ostatnich miesiącach. Natomiast nie sądzę, żeby w tej chwili było oczekiwanie na rewolucje i robienie bałaganu w administracji _- stwierdził.

Palikot? Czemu nieOdnosząc się od współpracy z Januszem Palikotem premier powiedział, że widzi szanse na współprace z Ruchem Palikota, na przykład przy pracy nad ustawą deregulacyjną. Tusk ma też nadzieję, że nie będzie potrzeby dobierania partnerów, którzy ewentualnie będą opuszczać swoje kluby. Podkreśli jednak, że taki proces zawsze istnieje, zwłaszcza gdy idzie o tworzenie rządu.

Ruch Palikota chce poprzeć gabinet Donalda Tuska pod warunkiem, że znajdą się tam bezpartyjni fachowcy. Janusz Palikot zapowiedział, że złoży taką deklarację podczas spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

POSŁUCHAJ JANUSZA PALIKOTA:

Ruch Palikota zdobył 10 procent głosów w wyborach. Oznacza to, że będzie miał 40 posłów w Sejmie.

Donald Tusk zapowiedział jednak, że nie da się skłonić do zmiany sposobu myślenia o polityce. W jego opinii jego rząd stwarza optymalne warunki do rozsądnego reformowania kraju, daje poczucie elementarnego ładu, stabilności, przewidywalności. _ Nie jest prawdą, że w kryzysie, którego skali i skutków nikt nie zna, możemy sobie pozwolić na zbyt kosztowne reformy, które przyniosą oszczędności w odległej przyszłości. Kiedy nadciąga kolejny sztorm, musimy szukać takich rozwiązań, które zabezpieczą naszą łódź przed groźnymi wstrząsami _ - mówił Tusk.

O tworzeniu nowego rządu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t160793.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/o;nowym;rzadzie;u;prezydenta;konsultacje;juz;od;jutra,181,0,934069.html) Jaki będzie nowy rząd? Zaczną już od jutra Jarosław Kaczyński wybiera się do Bronisława Komorowskiego. Chce mu powiedzieć, że...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t160778.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/wybory-2011/) Platforma zwycięża. PSL i SLD łeb w łeb PO zdobyła 39,18 proc. głosów. Na PiS głosowało 29,98 proc. Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t160773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;nie;zamierza;odejsc;z;pis,102,0,933990.html) Kaczyński: Wołają _ Jarosław Polskę zbaw _ Kaczyński przyznaje, że wynik wyborczy mógłby być lepszy, ale nie zamierza odejść.
Tagi: wybory 2011, rząd., wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz