Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
28.04.2011 13:24

Tusk straszy koalicją SLD i PiS, Kaczyński mówi o awanturniczych rządach

Zdaniem premiera wnioski o wotum nieufności dla jego ministrów zapowiadają współpracę Napieralskiego z Kaczyńskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Wszystko wskazuje na to, że koalicja między SLD a PiS nabiera nowego wymiaru i staje się coraz trwalszym zjawiskiem - powiedział premier Donald Tusk. Jego zdaniem współpraca obu ugrupowań jest realnym zagrożeniem. Tymczasem Jarosław Kaczyński ocenił, że w Polsce _ rządy są wichrzycielskie i awanturnicze _. _ Jeśli ktoś nieustannie prowokuje, na przykład innymi działaniami, jak choćby dziesiątego każdego miesiąca, poprzez usuwanie kwiatów, stawianie barierek, to są rządy wichrzycielskie - _ mówi prezes. *

Jarosław Kaczyński odniósł się też do dzisiejszych głosowań nad odwołaniem ministrów Jacka Rostowskiego i Aleksandra Grada, które opozycja przegrała. Fakt ten nie zdziwił prezesa PiS. _ - My nie akceptujemy pewnych ministrów i uważamy ich za wyjątkowo złych. Wotum stawiamy po to, żeby ci którzy ich popierają mogli się poprawić - _ stwierdził lider największej opozycyjnej partii.

_ _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t138284.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejna;porazka;opozycji;rostowski;i;grad;zostaja;,203,0,818891.html) Kolejna porażka opozycji. Rostowski i Grad zostają.
Kaczyński mówił też m.in. o polityce gospodarczej w kontekście nowego prawa geologicznego i górniczego. Jego zdaniem, aby w dziedzinie wydobywania surowców działo się lepiej, nie można dopuścić do handlu koncesjami, a już w szczególności zezwoleniami na wydobycie gazu łupkowego.

Jego złoża Kaczyński określił _ wielką szansą _ dla Polski, _ dla której zagrożeniem _ są proponowane przez rząd przepisy nowej ustawy. Mają one m.in. umożliwić różnym podmiotom wykupywanie koncesji na wydobycie i późniejsze jego zarzucenie. Prezes PiS uważa, że dzięki złożom surowca Polska kosztem innych państw może zyskać na znaczeniu międzynarodowym i właśnie ze względu na strategiczność tego surowca dla Polski, decyzje dotyczące gazu powinny mieć charakter państwowy.

Aby w gospodarce działo się dobrze, to według Kaczyńskiego, _ potrzeba polityki gospodarczej państwa, a nie zostawiania wszystkiego rynkowi, a w gruncie rzeczy pewnemu specyficznemu mechanizmowi, który się zrodził w postkomunizmie. To jest istota nieszczęścia w Polsce _.

Tusk: Wnioski o wotum nieufności to zapowiedź współpracy PIS i SLD

Szef rządu powiedział w Sejmie, po tym jak posłowie odrzucili wnioski SLD i PiS o wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego i ministra skarbu Aleksandra Grada, że nieustanne ataki na rząd przez szefów obu tych partii są dowodem konkretnej współpracy między Jarosławem Kaczyńskim i Grzegorzem Napieralskim.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t137719.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piekarska;nie;ma;sojuszu;sld;z;pis;nie;dzialamy;bez;sensu,161,0,815009.html) Piekarska: Nie ma sojuszu SLD z PiS. Nie działamy bez sensu - Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują - chociaż niebo nie ma z tym nic wspólnego - że są to także plany bardzo konkretnej współpracy pomiędzy panami Napieralskim i Kaczyńskim, nie tylko jeśli chodzi o wota nieufności, chociaż w tym przypadku bardzo harmonijnie podzielili się rolami, ale także o przyszłość po wyborach. Ja uważam, że to jest bardzo realny problem. W mojej ocenie współpraca SLD i PiS i planowane wspólne działania także po wyborach to realne zagrożenie _ - powiedział premier.

Tusk zaznaczył, że wnioski o wotum nieufności wobec ministrów są rytuałem zadomowionym w naszej demokracji i nie można odbierać opozycji prawa, by je zgłaszać. Premier zwrócił jednak uwagę na brak zainteresowania własnymi wnioskami liderów opozycji. _ Szczególnie zaskakująca była wypowiedź prezesa Kaczyńskiego po debacie, że on nie uczestniczy w debatach, bo ma ważniejsze sprawy na głowie, że jako poseł nie jest zainteresowany tym, co mają do powiedzenia między innymi jego posłowie. To jest dość rujnujące w ogóle dla sensu istnienia parlamentu _ - podkreślił szef rządu.

Premier podkreślił też, że będzie się starał przekonać opozycję, żeby chociaż część kampanii wyborczej polegała na konkurowaniu na pomysły na przyszłość, a nie tylko na wzajemnej bijatyce. _ Będę starał się z moim rządem i z PO nie tylko rozliczyć się z tego, co zrobiliśmy i czego nie udało się nam zrobić, ale też powiedzieć dlaczego będziemy starali się o poparcie Polaków także na przyszłość _ - zaznaczył.

_ - Mam nadzieję, że SLD i PiS nie będą wyłącznie takim zbiorowym, zacietrzewionym jazgotem wobec rządzących _ - dodał Tusk.

Odwołania ministra Rostowskiego chciało 194 posłów, przeciwko było 245. Za odwoaniem ministra Grada głosowało 191 posłów, a 243 było temu przeciwnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/projekt;budzetu;na;rzadzie;5;maja,197,0,819397.html) Projekt budżetu na rządzie 5 maja Ministrowie chcą, żeby uchwalić go jeszcze wiosną, przed wyborami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ekonomisci;ocenili;rostowskiego;minister;na;troje;z;plusem,209,0,818129.html) Ekonomiści ocenili Rostowskiego: Minister na tróję z plusem Najsłabszą notę szef resortu finansów dostał za zmiany w OFE. Najlepiej radził sobie z kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t137868.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;polska;gorsza;od;rumunii,246,0,816374.html) Bank Światowy: Polska gorsza od Rumunii Straciliśmy pozycję lidera, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy. Już lepsi są od nas Słowacy, a niebawem prześcigną nas Rumunii i Litwini.
Tagi: rząd, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz