Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiana konstytucji
09.12.2009 07:31

Tusk odpuszcza radykalne zmiany w konstytucji

Punktem wyjścia do rozmów będą propozycje sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Premiera miała wystraszyć reakcja PiS oraz klubu parlamentarnego Platformy na zaproponowany dwa tygodnie temu projekt zmian konstytucji.

Zmiana konstytucyjnych planów Donalda Tuska to efekt konsultacji premiera z konstytucjonalistamiJerzym Stępieniemi Wiktorem Osiatyńskim - pisze Dziennik _ Polska _. Według gazety, Donald Tusk zdecydował, że punktem wyjścia do rozmowy o zmianach konstytucji będą propozycje sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem posłów PO, premier zrezygnował z próby radykalnych zmian konstytucji, gdyż przestraszył się reakcji PiS oraz klubu parlamentarnego Platformy. _ Polska _ pisze, że na tym tle doszło do zgrzytu między Donaldem Tuskiem aBronisławem Komorowskim, który forsował projekt nowelizacji konstytucji proponowany przez konstytucjonalistów.

Gazeta zauważa, że także ten projekt idzie w kierunku wzmocnienia rządu kosztem ograniczenia roli prezydenta, jednak nie tak daleko, jak chciał tego Donald Tusk. Projekt zakłada, że prezydent byłby wybierany w wyborach powszechnych. Zachowałby także prawo weta, tyle że łatwiej byłoby je odrzucić w Sejmie - większością bezwzględną głosów.

Wcześniej premier chciał natomiast, by prezydenta wybierał parlament. Miał on także stracić prawo weta.

Tagi: zmiana konstytucji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz