Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
29.06.2012 16:30

Tusk: Nikt nie zdejmie z Jaruzelskiego odpowiedzialności

Nikt i nic nie zdejmie odpowiedzialności moralnej i politycznej z gen. Wojciecha Jaruzelskiego i jego współtowarzyszy za zbrodnie z grudnia 1970 roku - uważa premier Donald Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Nikt i nic nie zdejmie odpowiedzialności moralnej i politycznej z gen. Wojciecha Jaruzelskiego i jego współtowarzyszy za zbrodnie z grudnia 1970 roku - uważa premier Donald Tusk. Nie ma usprawiedliwienia dla strzelania do niewinnych ludzi - podkreśla.

Tusk był proszony dziś o komentarz do decyzji zespołu biegłych lekarzy, który orzekł, że oskarżony w procesach ws. Grudnia '70 i stanu wojennego gen. Wojciech Jaruzelski jest stale niezdolny do udziału w nich - nie pozwala mu na to stan jego zdrowia._ _

_ - W mojej ocenie nikt i nic nie zdejmie odpowiedzialności moralnej i politycznej z Wojciecha Jaruzelskiego i jego współtowarzyszy za zbrodnie z grudnia 1970 roku. Stan wojenny przez Polaków, historyków, polityków będzie oceniany jako trudniejszy do jednoznacznego zdefiniowania, ale co do grudnia 1970 roku nikt nie może mieć wątpliwości, że była to okrutna zbrodnia, kompletnie bez sensu, za którą powinni odpowiadać jej sprawcy _ - powiedział szef rządu w Brukseli._ _

_ - Szczególnie w sprawie wydarzeń grudniowych ocena historii, wszystkich Polaków, będzie jednoznaczna - to jest może najcięższy wyrok dla Wojciecha Jaruzelskiego, nie ma usprawiedliwienia dla postępowania ówczesnej ekipy, dla strzelania do niewinnych ludzi w grudniu 1970 roku _ - podkreślił premier.

Tusk nie wykluczył, że nie doczeka - w związku ze stanem zdrowia Jaruzelskiego - wyroku sądowego w sprawie Grudnia'70 - _ a więc sprawiedliwości w wymiarze doczesnym _. Jak dodał, dla niego jako gdańszczanina - który bardzo dobrze pamięta wydarzenia grudniowe - szczególnie przykre jest, że przez długie lata nie udało się doprowadzić do finału spraw sądowych w sprawie grudnia 1970 roku.

Ekspertyza biegłych wpłynęła w piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi oba procesy. Jak powiedział PAP rzecznik sądu Wojciech Małek, z opinii biegłych wynika, że schorzenia podsądnego w połączeniu z jego wiekiem nie rokują poprawy, co wpływa na niemożność stawania przed sądem. Orzeczenie biegłych oznacza, że postępowania wobec Jaruzelskiego pozostaną zawieszone, niemniej - jak powiedział Małek - za sześć miesięcy sąd ponownie zwróci się do nich o przebadanie generała.

Gen. Wojciech Jaruzelski jest oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny. Stoi też pod zarzutem kierowania masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński ostrzega przed podatkiem. Tusk: Proszę się tym nie przejmować Premier zaprzecza, by trwały prace nad podatkiem od wartości nieruchomości.
Rząd zdecydował. Tak będzie wyglądał 2013 rok Rada Ministrów przyjęła założenia budżetowe i propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.
Tusk spotkał się z włoskim prezydentem.Rozmawiali o... Współpraca gospodarcza oraz aktualna sytuacja w basenie Morza Śródziemnego - to główne tematy rozmowy premiera Donalda Tuska z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.
Tagi: tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz