Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk w Radzie Europejskiej kompletuje gabinet. Na pewno będą w nim...

0
Podziel się:

Główne role już są rozdane - zdradził były premier.

Tusk w Radzie Europejskiej kompletuje gabinet. Na pewno będą w nim...
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Jak mówi Tusk, główne role są już rozdane. Jego doradcą ds. polityki zagranicznej będzie Estonka Riina Kionka, a najbliższym współpracownikiem - Piotr Serafin.

Były premier Polski spotkał się w Brukseli z ustępującymi szefami Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem oraz z nowym szefem KE Jean-Claude'em Junckerem. Politycy wspólnie zjedli obiad. Jak powiedział dziennikarzom po spotkaniu Tusk, przede wszystkim dziękował swoim dotychczasowym partnerom.

Szef rządu uchylił też rąbka tajemnicy w sprawie swoich najbliższych współpracowników. _ - Jesteśmy jeszcze w trakcie (kompletowania gabinetu - PAP). Mamy jeszcze miesiąc. Wspólnie z Piotrem Serafinem pracujemy nad ostatecznym kształtem gabinetu. Ale oczywiście te główne role już są rozdane _ - powiedział Tusk. Serafin w rządzie Donalda Tuska odpowiadał za sprawy europejskie, teraz ma być szefem jego gabinetu.

Tusk podkreślił, że cieszy się, iż będzie współpracował z bardzo fachowymi ludźmi. - _ Zwłaszcza moja doradczyni ds. zagranicznych Riina Kionka - Estonka znakomicie przygotowana do swojej pracy. Czy nowy rzecznik prasowy, który nie jest tym - jak niektórzy chcieli - zadośćuczynieniem dla państwa duńskiego, tylko jest rzeczywiście bardzo kompetentny i świetnie wypadła nasza pierwsza rozmowa _ - powiedział Tusk. W środę podano, że rzecznikiem Tuska będzie Duńczyk Preben Aamann.

Jak powiedział Tusk, były rzecznik jego rządu Paweł Graś (PO) będzie odpowiedzialny m.in. za kontakty z partiami politycznymi w całej Unii Europejskiej, a także z instytucjami. _ - Ale będzie także miał baczenie - co zrozumiałe - na polskie interesy. Będzie takim łącznikiem, jeśli chodzi o kwestie regionów, szczególnie Polski _ - dodał Tusk.

_ - Myślę, że będę miał zespół bardzo kompetentny i taki energiczny. A roboty i kłopotów przed nami cała masa _ - powiedział. Pytany o przebieg spotkania z ustępującymi szefami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, a także nowym szefem KE, chwalił dotychczasową współpracę z nimi.

_ - Ten kwartet ze sobą współpracował wyjątkowo dobrze. Przez te siedem lat, kiedy byłem premierem i członkiem Rady Europejskiej, muszę powiedzieć, że współpraca i z Hermanem Van Rompuyem, z którym zaprzyjaźniłem się bardzo serdecznie, i z Jose Manuelem Barroso i z Jean-Claude'em Junckerem w różnych sytuacjach dawała dużo efektów, też bardzo dobrych dla Polski _ - mówił były premier.

Nawet ostatni szczyt europejski _ i te bezpieczne rozwiązania dla Polski - te klimatyczne - moim zdaniem były w dużej mierze efektem tego, że nas bardzo dobrze rozumieli, często wspierali nasi partnerzy _ - oświadczył. Tusk był też pytany o postępy w nauce angielskiego. _ - Zawsze może być lepiej, ale muszę powiedzieć, że niektórzy są zaskoczeni _ - mówił.

Według doniesień _ European Voice _ doradcą Tuska ds. ekonomicznych ma być Francuz Jean-Pierre Vidal, który pracuje w gabinecie Van Rompuya od 2012 r. i był szefem brukselskiego biura Europejskiego Banku Centralnego. Według gazety zastępcą Serafina ma być Luksemburczyk Andre Gillissen, który pracuje obecnie w sekretariacie generalnym Rady UE.

Nowa Komisja Europejska przystępuje do pracy formalnie od 1 listopada, Tusk obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej 1 grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk niewygodny dla Camerona. "Każdy inny byłby lepszy" Kością niezgody jest forsowana przez brytyjskiego premiera reforma świadczeń dla imigrantów.
Premier Kopacz rozwiewa wątpliwości _ Staram się, zgodnie z zasadą "wszystkie ręce na pokład", spowodować, że start pani premier będzie jak najlepszy, cała Rada Gospodarcza również zadeklarowała chęć współdziałania _.
Minister: Ten pan powinien wyjechać z Polski _ Polska nie wyrzuciłaby nikogo z kraju, jeśli nie byłoby twardych dowodów przeciwko niemu _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)