Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja potępiła amerykańską rezolucję w sprawie rzezi Ormian

0
Podziel się:

Rezolucja Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA wzywa do upamiętnienia 24 kwietnia 2014 r. rocznicy ludobójstwa Ormian.

Turcja potępiła amerykańską rezolucję w sprawie rzezi Ormian
(FACELL/SIPA/East News)

Turcja potępiła dzisiaj rezolucję komisji Senatu USA w sprawie masakry Ormian dokonanej na rozkaz władz tureckich w latach 1915-1917. Komisja określiła ją jako ludobójstwo. Turecki MSZ ostrzega, że rezolucja może zaszkodzić stosunkom turecko-amerykańskim.

Natura i skala tej zbrodni, określanej powszechnie przez historyków jako pierwszy akt ludobójstwa w XX wieku, pozostaje niezmiennie tematem zaciętego sporu, w którym strona turecka zdecydowanie kwestionuje określenie _ ludobójstwo _. Przyznaje jedynie, że w walkach między Turkami i Ormianami, które zaczęły się w 1915 roku, było wiele ofiar po stronie Ormian, ale w żadnym wypadku nie półtora miliona.

Rezolucja Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA wzywa do _ upamiętnienia 24 kwietnia 2014 r. rocznicy ludobójstwa Ormian _.

_ Turcja powinna pracować nad umacnianiem konstruktywnych, ustabilizowanych, trwałych stosunków armeńsko-tureckich, przy pełnym uznaniu przez stronę turecką faktów dotyczących ludobójstwa Ormian _ - stwierdza uchwała amerykańskiej komisji senackiej.

Turecki MSZ twierdzi, że komisja senacka przyjmując _ pospiesznie i nietrafnie przygotowaną _ uchwałę przekroczyła swoje uprawnienia i kompetencje.

_ Odrzucamy próbę politycznego eksploatowania wypaczonej wersji historycznych wydarzeń, która doprowadziła do tej szkodliwej inicjatywy _ - głosi oświadczenie tureckiego MSZ.

Inicjatorem masowej eksterminacji tureckich Ormian był ówczesny minister spraw wewnętrznych Talaat Pasza. W maju 1915 r. zaczęła się masowa ich deportacja z Anatolii do Syrii i Mezopotamii. Ludność ormiańskich wsi i miast mordowano, a ocalałych wypędzano na pustynię, gdzie marli z głodu i pragnienia. Ze szczególnym okrucieństwem eliminowani byli ormiańscy duchowni chrześcijańscy.

Eksterminacja tureckich Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym przez historyków aktem ludobójstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/m294086.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;turcji;wniosek;o;ponowne;glosowanie;odrzucony,55,0,1513271.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Turcja: wniosek o ponowne wybory odrzucony Opozycja zapowiedziała apelację do Sądu Konstytucyjnego. Jednak eksperci uważają, że od decyzji Komisji nie ma już odwołania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/m257714.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/erdogan;nowy;prezydent;bedzie;mial;wieksze;uprawnienia,79,0,1512015.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Większe uprawnienia dla prezydenta. Gdzie? Wśród kandydatów wymieniany jest Erdogan.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m288303.jpg ) ] (http://tech.money.pl/it-i-telekomunikacja/artykul/turcja-znosi-blokade-twittera,142,0,1509518.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd blokuje Twittera. A sąd na to... Premier kraju który oskarżył Twittera i serwis YouTube o _ propagowanie sfałszowanych nagrań _ audio sugerujących korupcyjne powiązania polityka.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)