Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja nie obniży progu wyborczego. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

0
Podziel się

Wybory parlamentarne w Turcji odbędą się w czerwcu.

Recep Erdogan, prezydent Turcji
Recep Erdogan, prezydent Turcji (FACELL/SIPA/East News)
bDZZUvFh

Turecki Trybunał Konstytucyjny odmówił dziś decyzji w sprawie wniosków postulujących obniżenie 10-procentowego obecnie progu wyborczego w wyborach parlamentarnych. Na obniżeniu progu zyskałaby m.in. kurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP).

Trybunał większością głosów uznał, że nie ma kompetencji, by orzekać w sprawie obniżenia progu. Taki postulat zawierało kilka złożonych do trybunału indywidualnych wniosków.

Anglojęzyczny dziennik _ Hurriyet Daily News _ podkreślił, że decyzję trybunał tym razem podjął większością głosów, a nie jednogłośnie, jak było to w przeszłości. 14 sędziów głosowało przeciwko rozpatrzeniu wniosków o obniżenie progu, dwóch głosowało za ich rozpatrzeniem. W głosowaniu nie brał udziału prezes trybunału Hasim Kilic.

bDZZUvFj

Wybory parlamentarne w Turcji odbędą się w czerwcu br. HDP zdobywa z reguły właśnie około 10 procent głosów. W niedawnych wyborach prezydenckich jej kandydat uzyskał 9,8 procent głosów. W wyborach parlamentarnych partia nominowała kandydatów niezależnych, którzy następnie powoływali grupy parlamentarne.

Kurdyjska mniejszość w Turcji to 15 milionów ludzi, 20 proc. ludności kraju. 10-procentowy próg wyborczy obowiązujący w tym kraju jest jednym z najwyższych na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl
130 km ogrodzenia na granicy. Gdzie stanie? Według ministra wzdłuż 274-kilometrowej granicy między Bułgarią i Turcją, gdzie latem ub.r. powstało 30-kilometrowe ogrodzenie z drutu kolczastego, należy dobudować dalszych 131 kilometrów.
Korupcja w Turcji. Ministrowie unikną kary? Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego postawienia byłych ministrów przed sądem podejmie parlament. Ma na to czas do 30 stycznia.
Salep sposobem na zimno. Napój z "lisiego jądra" Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza dosłownie "lisie jądra" nawiązując tym samym do charakterystycznego kształtu bulw kwiatu
bDZZUvFK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)