Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Trzynastki" to dyskryminacja? Zajmie się nimi Trybunał Konstytucyjny

0
Podziel się:

Ustawa dopuszcza wypłatę trzynastki także za krótsze zatrudnienie, ale tylko w drodze wyjątku.

"Trzynastki" to dyskryminacja? Zajmie się nimi Trybunał Konstytucyjny
(Alexshalamov/Dreamstime)

Trybunał Konstytucyjny odpowie na początku następnego tygodnia na pytanie, czy przepisy o tzw. trzynastkach dyskryminują pracownice korzystające z urlopów macierzyńskich i zwolnień związanych z ciążą i rodzicielstwem.

Z pytaniem tym zwrócił się do TK Sąd Rejonowy w Białymstoku, rozpatrujący sprawę kobiety, której pracodawca odmówił wypłaty _ trzynastki _ za 2008 r. W tym roku kobieta urodziła dziecko i przez 140 dni przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie wykorzystała jeszcze dwa dni opieki nad dzieckiem przewidziane w przepisach kodeksu pracy. Ponadto przed porodem przebywała 45 dni na zwolnieniu lekarskim. W sumie jej nieobecność w pracy w 2008 r. wyniosła 187 dni.

Tymczasem przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przewidują, że pracownik, który nie przepracował pełnego roku kalendarzowego, nabywa prawo do _ trzynastki _ w kwocie proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że przepracował u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy.

Wprawdzie ustawa dopuszcza wypłatę _ trzynastki _ także za krótsze zatrudnienie, ale tylko w drodze wyjątku. Przebywanie na urlopie macierzyńskim nie jest zaś wymienione jako okres nieobecności, po którym pracownik nabywa prawo do proporcjonalnego dodatkowego wynagrodzenia rocznego, mimo że nie przepracował co najmniej pół roku.

Pracownica poczuła się tą sytuacją pokrzywdzona i skierowała sprawę do Sądu Rejonowego w Białymstoku. Ten, analizując art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, powziął wątpliwość, czy sposób określenia w nim uprawnienia do _ trzynastki _ jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami równości kobiet i mężczyzn oraz wspierania macierzyństwa.

Skierował więc do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne, czy przepis ten jest zgodny z art. 33 ust. 2 i art. 71 ust. 2 Konstytucji RP, skoro pomija okres urlopu macierzyńskiego wśród wyjątków umożliwiających nabycie prawa do tzw. trzynastki, mimo nieprzepracowania w ciągu roku sześciu miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Ile dodatkowego urlopu może dostać matka po porodzie Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na pisemny wniosek, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego.
Po śmierci dziecka kobiety też częściej umierają W pierwszych dwóch latach po śmierci dziecka ryzyko zgonu matki jest wyższe o 133 proc. - wynika z najnowszych badań.
Tu mamy dostają premię anty-pieluchową Pracownicy z małymi dziećmi dostają dodatkowo 100 euro na opłatę opiekunek. Ma to umożliwić matkom szybszy powrót do zawodu.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)