Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Auschwitz
03.09.2013 13:40

Trzydziestu byłych strażników z Auschwitz stanie przed sądem?

Niemiecki urząd ds. ścigania zbrodni nazistowskich po zakończeniu wstępnego śledztwa skieruje do prokuratur na terenie Niemiec sprawy przeciw 30 byłym strażnikom z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Niemiecki urząd ds. ścigania zbrodni nazistowskich po zakończeniu wstępnego śledztwa skieruje do prokuratur na terenie Niemiec sprawy przeciw 30 byłym strażnikom z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - poinformował prokurator Kurt Schrimm.

Właściwe dla poszczególnych osób prokuratury zdecydują o wniesieniu przeciwko podejrzanym aktu oskarżenia po analizie materiału dowodowego oraz stanu zdrowia domniemanych zbrodniarzy - wyjaśnił Schrimm, kierownik urzędu z siedzibą w Ludwigsburgu (Badenia-Wirtembergia). Urząd ten nie ma uprawnień do wnoszenia aktów oskarżenia.

Mieszkającym w Niemczech podejrzanym zarzuca się pomoc w morderstwach na terenie obozu Auschwitz.

Pracownicy urzędu dotarli ponadto do siedmiu dalszych domniemanych zbrodniarzy hitlerowskich, którzy mieszkają za granicą, w tym jeden w Izraelu - podała agencja dpa.

Wdrożonym w kwietniu postępowaniem przygotowawczym objętych było początkowo 50 osób. Okazało się jednak, że część z nich już nie żyła. Podejrzani mieszkają w różnych częściach Niemiec, także na terenie byłej NRD. Większość z nich urodziła się w latach 1920-1925.

Centralny Urząd Administracyjny Sądownictwa Krajowego ds. Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu zajmuje się od 1958 roku ściganiem zbrodni hitlerowskich. Jak twierdzi Schrimm, wielu strażników obozów koncentracyjnych było dotychczas bezkarnych, ponieważ niemieckie sądy domagały się dowodów na popełnienie przez nich konkretnych czynów karalnych. Ze względu na brak świadków było to często niemożliwe.

Przełomowe znaczenie dla ścigania sprawców tej kategorii przestępstw miało skazanie Johna Demjaniuka, strażnika w obozie w Sobiborze. Sąd w Monachium uznał go w 2011 roku za winnego współuczestnictwa w zbrodniach pomimo braku dowodów na popełnienie konkretnych czynów. Zdaniem Schrimma wyrok ten stworzył nową sytuację prawną, umożliwiającą podjęcie kroków przeciwko innym strażnikom.

Placówka w Ludwigsburgu wdrożyła od czasu powstania niemal 7,5 tys. postępowań. Dzięki jej działalności skazano dotychczas 6,5 tys. nazistowskich przestępców, 169 z nich na kary dożywotniego więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec procesu 40 strażników z Auschwitz Szef placówki, prokurator Kurt Schrimm wyjaśnił, że wdrożonym w kwietniu postępowaniem przygotowawczym objętych było początkowo 50 osób.
Znany i wpływowy Niemiec zwiedzał Polskę _ Jest dla mnie całkowicie jasne, że ktoś, kto tutaj przyjeżdża, opuszcza to miejsce odmieniony. _
Dziś 70. rocznica likwidacji krakowskiego getta Mieszkańcy getta zdolni do pracy trafili do obozu w Płaszowie, a pozostali zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Tagi: Auschwitz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz