Prokuratura zarzuca im *złamanie przepisów dotyczących eksportu broni - *pomagali pakistańskiej siatce przemytniczej, która zaopatrywała libijski program broni nuklearnej.
Postawienie trzech inżynierów w stan oskarżenia nastąpiło po prawie dekadzie śledztwa. Urs Tinner (46 lat), jego brat Marco (43) i ich ojciec Friedrich (74) są podejrzani o dostarczenie technologii i know-how przemytniczej siatce Abdula Qadeera Khana, architekta pakistańskiego programu broni nuklearnej. Khan sprzedawał różnym krajom m.in. wirówki do wzbogacania uranu. Działania jego siatki przemytniczej przerwano w 2003 roku.
Khan został aresztowany w grudniu 2003 roku w Pakistanie i na początku 2004 zadeklarował przed kamerami telewizji swą wyłączną odpowiedzialność za prowadzenie siatki, która przekazywała wojskową technologię nuklearną Iranowi, Korei Północnej i Libii.
Ówczesny prezydent Pakistanu Pervez Musharraf ułaskawił Khana, który od tej pory miał przebywać w areszcie domowym. Sam Khan w 2008 roku w wywiadzie prasowym powiedział, iż stał się kozłem ofiarnym a Musharraf zmusił go do zeznań _ w interesie narodowym _.
Szwajcarska prokuratura poinformowała we wtorek, że Tinnerowie wyrazili zgodę na uproszczoną procedurę prawną, co może dać pewność, że politycznie drażliwe aspekty śledztwa nie będą omawiane w sądzie.
Urs Tinner, zwolniony za kaucją w grudniu 2008 roku po prawie pięciu latach pobytu w areszcie śledczym, w 2009 roku oświadczył w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji SF1, że przekazał służbom specjalnym USA poufną informację o dostawie części do wirówek, przeznaczonych dla libijskiego programu nuklearnego.
Dostawę tych części skonfiskowano w 2003 roku we włoskim porcie Tarent; agencja Associated Press pisze, że zmusiło to Trypolis do przyznania się do starań o wejście w posiadanie broni nuklearnej, a ostatecznie do poniechania tych starań.
CIA odmówiła komentarzy do sprawy Tinnerów. Natomiast - jak odnotowuje AP - książka dziennikarzy śledczych Douglasa Frantza i Catherine Collins pt. _ The Nuclear Jihadist _, oparta na źródłach w służbach wywiadowczych USA, potwierdza słowa Tinnera, który mówił, że CIA zwerbowała go w 2000 roku.
Prokuratura poinformowała, że kwestia domniemanej współpracy Tinnera z CIA pozostaje niewyjaśniona, ponieważ rząd Szwajcarii odmówił zgody na wszczęcie śledztwa. AP pisze, że w 2007 roku rząd Szwajcarii polecił zniszczenie materiału dowodowego w tej sprawie, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. Wielu Szwajcarów zareagowało na to z oburzeniem. Pojawiły się zarzuty, że rząd działał pod presją USA.
O technologiach nuklearnych czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t142000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sankcje;wobec;iranu;moskwa;sceptyczna,2,0,981250.html) | Nie chcą sankcji. Bo nie robią wrażenia? Moskwa uważa, że sankcje wobec Iranu się wyczerpały i nie są już efektywnym środkiem oddziaływania na ten kraj. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t138210.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nuklearny;iran;nie;do;przyjecia;ale;wojny;na;razie;nie;bedzie,117,0,979573.html) | Wykluczają wojnę z Iranem. Na razie Izraelski minister obrony Ehud Barak wykluczył obecnie - jak podkreślił w publicznym radiu - atak na irańskie instalacje nuklearne. Dodał jednak, że irański program atomowy jest nie do przyjęcia. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t82331.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;pracuje;nad;wzbogaceniem;uranu,46,0,978734.html) | Korea Północna: Każdy ma prawo do atomu Korea Północna oświadczyła, że osiąga postępy w pracach nad wzbogacaniem uranu i budową reaktora lekkowodnego. |