Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał: Traktat Lizboński zgodny z konstytucją

0
Podziel się:

PiS niezadowolone. Prezes martwi się o suwerenność kraju.

Trybunał: Traktat Lizboński zgodny z konstytucją
(PAP/Paweł Kula)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że dwa zaskarżone punkty Traktatu Lizbońskiego są zgodne z konstytucją. W pozostałych punktach sędziowie zdecydowali o umorzeniu postępowania.

Tym samym Trybunał rozpatrujący wniosek grupy senatorów PiS, uznał zgodność Traktatu Lizbońskiego z ustawą zasadniczą. Orzeczenie odczytał sędzia Marek Mazurkiewicz.

-_ Ponadto Trybunał postanawia umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku _ - powiedział sędzia Mazurkiewicz.

POSŁUCHAJ MARKA MAZURKIEWICZA:

Oznacza to, że upadł wniosek senatorów PIS, którzy w uważali, że na mocy Traktatu Polska będzie musiała przyjmować rozstrzygnięcia unijnych organów, nawet jeśli nasze władze nie będą ich akceptować.

Jarosław Kaczyński powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza ponownie podnieść kwestię, czy w Polsce konstytucja jest nadrzędna w relacji do prawa Unii Europejskiej.
Jarosław Kaczyński mówił, że żałuje, iż nie rozpatrzono zdań odrębnych dotyczących skargi głównej.

- _ Czy w Polsce mamy nadrzędność Konstytucji, co znaczy, że jesteśmy państwem suwerennym, czy też jest inaczej. Niemcy postawili na przykład tę sprawę jasno, nie wiem, dlaczego my nie mielibyśmy. My na pewno do tej sprawy wrócimy _ - mówi Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Jarosław Kaczyński mówił, że nie może być wątpliwości, które prawo ma pierwszeństwo w naszym kraju. - _ W Polsce, jako suwerennym państwie, najważniejsza jest konstytucja. I wszystkie inne przepisy, między innymi te międzynarodowe, muszą być z nią zgodne _ - powiedział prezes Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:


Wcześniej Trybunał umorzył rozpatrywanie analogicznego wniosku posłów PiS. Powodem umorzenia było opuszczenie sali przez Antoniego Macierewicza. Reprezentujący wnioskodawców poseł zamanifestował w ten sposób swój sprzeciw wobec odrzucenia jego dodatkowego wniosku dotyczącego tak zwanej ustawy kompetencyjnej.

Ustawa została podpisana przez prezydenta niespełna miesiąc temu. Antoni Macierewicz twierdzi, że ustawa kompetencyjna upośledza polski parlament jeszcze bardziej niż Traktat Lizboński, a ponadto jest nawet z tym dokumentem sprzeczna.
W efekcie sędziowie skupili się na wniosku senatorów reprezentowanych przez Piotra Andrzejewskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t89631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;wazne;by;ue;nie;stala;sie;superpanstwem,208,0,579280.html) Prezydent: Ważne, by UE nie stała się superpaństwem Polska i Czechy chcą, by unia miała charakter związku państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t86677.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawniejsza;unia;z;nowym;traktatem,26,0,562458.html) Sprawniejsza Unia z nowym traktatem Premier Szwecji ogłosił _ nową erę _ współpracy między krajami Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)