Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał ONZ uniewinnił generałów Gotovinę i Markacza

0
Podziel się:

Izba apelacyjna uznała, że prokuratura nie udowodniła istnienia spisku, za który generałów skazał w 2011 roku sąd pierwszej instancji.

Trybunał ONZ uniewinnił generałów Gotovinę i Markacza
(FlashStef/CC/Flickr)

Izba apelacyjna trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii uniewinniła dziś chorwackich generałów: Ante Gotovinę i Mladena Markacza, w pierwszej instancji skazanych na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w latach 90.

Izba apelacyjna uznała, że prokuratura nie udowodniła istnienia spisku, za który generałów skazał w 2011 roku sąd pierwszej instancji. Wtedy trybunał uznał, że generałowie uczestniczyli we _ wspólnym przestępczym przedsięwzięciu _, kierowanym przez ówczesnego prezydenta Chorwacji Franjo Tudjmana i mającym na celu ponowne zaludnienie Krajiny Chorwatami po wypędzeniu stamtąd Serbów.

Decyzja izby apelacyjnej - jak zauważa agencja Associated Press - oczyszcza całe władze chorwackie w sprawie działań nazywanych operacją _ Burza _. Miała ona na celu odbicie z rąk serbskich separatystów terytorium samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny i odzyskanie nad nią kontroli przez władze Chorwacji.

Wyrok izby apelacyjnej, który zapadł przy jednym głosie odrębnym, został przyjęty w Chorwacji z satysfakcją i euforią. _ Mówimy o dwóch niewinnych ludziach, wyrażam im wdzięczność za to, że tak długo przetrwali dla sprawy Chorwacji _ - oświadczył premier Zoran Milanović. Doradczyni nieżyjącego już Tudjmana, Vesna Szkare Ożbolt nazwała wyrok _ zwycięstwem sprawiedliwości _, dodając, że _ jest to dowód, iż w Chorwacji nie było czystek etnicznych _.

Jednak w Serbii decyzja trybunału wywołała oskarżenia wobec trybunału o antyserbskie uprzedzenia. Podczas działań wojennych armii chorwackiej zginęło kilkuset Serbów, a ponad 200 tys. opuściło swoje domy.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić ostrzegł, że wyrok otworzy stare rany na Bałkanach. _ Teraz jest jasne, że trybunał podjął decyzję polityczną, a nie wydał orzeczenie prawne. Werdykt nie przyczyni się do ustabilizowania sytuacji w regionie i otworzy stre rany _ - napisał w oswiadczeniu.

Serbski minister ds. współpracy z haskim trybunałem Rasim Ljajić oświadczył, że trybunał _ utracił wszelką wiarygodność _. Jego decyzję nazwał _ przykładem sprawiedliwości wybiórczej, która jest gorsza od niesprawiedliwości _.

Vladimir Vukczević, serbski prokurator ds. zbrodni wojennych uznał, że decyzja izby apelacyjnej jest zagrożeniem dla zasady, iż zbrodnie wojenne muszą być ukarane. _ Była to jedna z największych zbrodni wojennych w byłej Jugosławii - zamordowanie, wypędzenie i wystawienie na niebezpieczeństwo setek tysięcy ludzi - i nikt nie poniósł za to odpowiedzialności _ - powiedział Vukczević.

_ - Skandaliczna decyzja - Gotovina i Markacz wolni, jakby nie było operacji "Burza" _ - ogłosił dziennik _ Blic _.

Gotovina i Markacz zostali skazani w pierwszej instancji odpowiednio na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w 1995 r. podczas operacji militarnych prowadzonych przez siły chorwackie. 56-letni Gotovina dowodził operacją _ Burza _; 56-letni Markacz był dowódcą sił specjalnych chorwackiej policji.

Obrońcy generałów w odwołaniu argumentowali, że fakty dotyczące _ Burzy _ zostały błędnie zinterpretowane, gdyż była to legalna operacja wojskowa, mająca na celu odzyskanie przez Chorwację okupowanych terytoriów, a ludność serbska opuściła te obszary w ramach ewakuacji zorganizowanej przez jej przywódców.

W swoim kraju generałowie są uznawani za bohaterów niepodległości. Duża część społeczeństwa uważa, że są niewinni, a w latach 90. działali w obronie kraju.

Proces generałów rozpoczął się w marcu 2008 r., wyrok w pierwszej instancji zapadł w kwietniu 2011 r. Gotovina ukrywał się przez cztery lata, został aresztowany w grudniu 2005 r. na Wyspach Kanaryjskich. Markacz stawił się dobrowolnie przed trybunałem w marcu 2004 r. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Od wydania Gotoviny trybunałowi ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii Unia Europejska przez kilka lat uzależniała rozmowy o członkostwie Chorwacji w UE. Generała zatrzymano dwa miesiące po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Wielu Chorwatów uznało, że został poświęcony dla integracji europejskiej kraju, a część eurosceptyków wskazywała jego los jako argument przeciwko wejściu Chorwacji do UE.

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny do UE w grudniu 2011 roku i ma stać się 28. członkiem tej organizacji 1 lipca 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Żąda dożywocia. "To jedyna możliwa kara" Prokurator Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii zażądał kary dożywotniego więzienia dla generała bośniackich Serbów Zdravko Tolimira.
Oskarżony o zbrodnie chce nowego procesu Radovan Karadżić zażądał rozpoczęcia od nowa procesu przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.
Jutro wyrok. Ile dla słynnego zbrodniarza? Oskarżyciele byłego prezydenta Liberii żądają, by za kratami spędził resztę życia. W czasie wywołanych przez niego wojen domowych zginęło niemal pół miliona ludzi.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)