Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dodatkami za nadgodziny dla samorządowców

0
Podziel się:

Sąd gliwicki doszedł do wniosku, że przepisy ustawy o pracownikach samorządowych mogą naruszać w tym zakresie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dodatkami za nadgodziny dla samorządowców
(Reporter)

Jeśli Trybunał orzeknie, że obecny przepis jest niezgodny z konstytucją, to samorządy będą musiały płacić pracownikom dodatki za pracę po godzinach. Decyzja ma zapaść w najbliższy wtorek.

Pytanie dotyczące nadgodzin samorządowców zadał gliwicki Sąd Rejonowy, który rozpatrywał pozew pracownicy prowadzącej rodzinny dom dziecka na terenie Śląska. Kobieta była dyrektorem domu, pełniła jednocześnie funkcję wychowawcy. Pod jej opieką znajdowało się dziewięcioro dzieci w wieku od 9 do 19 lat.

Dyrektorka - oprócz kierowania domem, wykonywania sprawozdawczości oraz kontaktów z jednostkami pomocy społecznej i sądami - stale zajmowała się swoimi podopiecznymi: gotowała, sprzątała, pomagała w nauce. Praca wychowawcza z dziećmi zajmowała jej zazwyczaj 12 - 14 godzin, także w niedzielę i święta. Za pracę ponad normę kobieta nie otrzymała ani wynagrodzenia, ani czasu wolnego i to stało się w efekcie przedmiotem sporu.

Gmina zlikwidowała rodzinny dom dziecka w 2010 r. Wcześniej dyrektorka zwolniła się z pracy za wypowiedzeniem i wkrótce później skierowała do sądu pozew, żądając od gminy zapłaty za przepracowane nadgodziny.

Rozpatrujący sprawę w I instancji sąd gliwicki powziął już na początku procesu wątpliwości, czy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych o godzinach nadliczbowych są zgodne z konstytucją.

Zgodnie z tą ustawą, pracownikom samorządowym za pracę w nadgodzinach przysługuje wynagrodzenie za pracę, ale bez dodatków, albo czas wolny równy czasowi przepracowanemu. Tymczasem kodeks pracy przewiduje, że za pracę w nadgodzinach przysługują pracownikom - oprócz normalnego wynagrodzenia - także dodatki wynoszące 50 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową, a gdy praca w nadgodzinach była wykonywana w nocy, w niedziele lub święta - w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę ponadnormatywnej pracy.

Sąd gliwicki doszedł do wniosku, że przepisy ustawy o pracownikach samorządowych mogą naruszać w tym zakresie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa i z tego powodu skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o zgodność art. 42 ust. 4 ustawy z konstytucją.

Czytaj więcej w Money.pl
Trybunał rozstrzygnął kwestię opłaty sądowej Skargę złożyły dwie firmy, twierdząc, że opłata w wysokości 5 proc. wartości zamówienia zamyka im drogę do sądu. Trybunał Konstytucyjny wydał dziś wyrok w tej sprawie.
Zmiany w kodeksie wyborczym. Wszyscy za Projekt zakłada ponadto, że na każdego wyborcę w okręgu komitet będzie mógł wydać 60 groszy.
Surowce i energia dla inwestorów W roku 2014 wielkim zainteresowaniem inwestorów będą cieszyć się akcje spółek surowcowych i energetycznych. Eksperci uważają, że kluczowe będą wzrosty, które będą wyjątkowo zachęcające. Według ekspertów inwestorzy w nowym roku będą szczególnie interesować się akcjami spółek surowcowych i energetycznych, gdyż to właśnie one będą notowały największe wzrosty. W 2013 prym wiodły banki, nowy rok ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)