Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny odpowiedział na pytanie o podatek akcyzowy

0
Podziel się:

Dotyczy to sprzedawców, którzy z różnych powodów nie złożyli w terminie miesięcznego zestawienia sprzedaży.

Trybunał Konstytucyjny odpowiedział na pytanie o podatek akcyzowy
(hesa2 - Fotolia.com)

Zgodne z konstytucją są przepisy mówiące o tym, że sprzedawcy oleju opałowego, którzy nieterminowo sporządzają i przekazują fiskusowi zestawienia oświadczeń od kupujących taki olej, muszą zapłacić wyższą akcyzę - orzekł Trybunał.

Pytanie prawne o konstytucyjność zastosowania wyższej stawki podatku akcyzowego w przypadku, gdy sprzedawca oleju opałowego nie złoży w terminie do urzędu celnego miesięcznego zestawienia oświadczeń od osób kupujących taki olej, skierował do TK Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Do 25 dnia następnego miesiąca sprzedawca musi złożyć zestawienie oświadczeń od kupujących, że będą oni wykorzystywali to paliwo do celów grzewczych.

Jak mówił sprawozdawca składu orzekającego sędzia Andrzej Wróbel, Trybunał uznał, iż miesięczne zestawienie oświadczeń nabywców o wykorzystaniu kupowanego oleju do celów opałowych jest _ niezbędnym i skutecznym elementem całego mechanizmu kontroli obrotu olejem opałowym _. Ponadto - jak mówił - informuje organy podatkowe o dokonaniu sprzedaży oraz o nabywcy takiego oleju, a także miejscu i sposobie jego planowanego użycia.

W orzeczeniu TK podkreślił, że usunięcie tego przepisu osłabiłoby cały mechanizm kontroli w stopniu trudnym do oszacowania. Preferencyjna stawka akcyzy na olej opałowy wynosi 232 zł za tysiąc litrów paliwa. Natomiast podstawowa stawka akcyzy na olej napędowy to 1822 zł za tysiąc litrów paliwa.

Wróbel dodał, że choć obowiązek składania miesięcznych zestawień przez sprzedawców jest żmudny, to nie stanowi _ nadmiernej dolegliwości dla sprzedawcy oleju opałowego _. Zdanie odrębne wyraziła sędzia Teresa Liszcz. Nie kwestionowała ona zasadności składania oświadczeń przez sprzedających, ale zbytnią rygorystyczność przepisów.

Zwróciła uwagę na to, że sprzedawca, który z różnych powodów nie złożył w terminie oświadczenia, musi automatycznie opłacić wyższą stawkę akcyzową. W jej opinii osoba, która nie złożyła w terminie oświadczenia, powinna mieć możliwość złożenia wyjaśnień, a organ orzekający o wysokości akcyzy, jaką będzie musiał zapłacić sprzedawca, powinien wziąć je pod uwagę.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE Prezydent zlecił sędziom kontrolę następczą niektórych zapisów ustawy. Ale według Andrzeja Rozenka to nie wystarczy.
Donald Tusk odpowiedział na prośbę Trybunału dotyczącą OFE _ - W naszej ocenie wszystko jest zgodne z konstytucją, ale symulujemy sytuację, gdyby był inny werdykt _ - zadeklarował premier.
Wyrok w sprawie ustawy o OFE. "Będzie pozytywny" Minister pracy podkreślił, że rząd przygotował nowe przepisy bardzo starannie, dbając o interes dzisiejszych i przyszłych emerytów.
Odkryli magazyn z nielegalnymi papierosami Zabezpieczonych zostało 68,5 tys. paczek czyli ponad 1,3 mln sztuk papierosów o czarnorynkowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)