Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transport kolejowy. Rząd za zmianą przepisów

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt zmiany przepisów dotyczących m. in. prowadzenia rejestru infrastruktury kolejowej i wydawania certyfikatów podmiotom odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów.

Transport kolejowy. Rząd za zmianą przepisów
(pkp.pl)

Rząd przyjął projekt zmiany przepisów dotyczących m. in. prowadzenia rejestru infrastruktury kolejowej i wydawania certyfikatów podmiotom odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów. Zmiany mają dostosować polskie prawo do przepisów europejskich.

_ - Przyjęte przepisy przyczynią się do poprawy oferty przewozowej w połączeniach międzynarodowych, zwiększając atrakcyjność transportu kolejowego, oraz podniosą konkurencyjność przewozów kolejowych - zarówno pasażerskich, jak i towarowych _ - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Proponowane przez rząd zmiany zawarto w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej i obejmują zagadnienia dotyczące dopuszczania do eksploatacji wyrobów oraz określonych części systemu kolei; prowadzenia krajowego rejestru infrastruktury kolejowej oraz certyfikowania podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych.

_ - W projekcie określono, że warunkiem dopuszczenia do eksploatacji typów budowli i typów urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego, jest uzyskanie świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu dla pierwszego ich egzemplarza _ - poinformował CIR. Decyzje dotyczące wydania, odmowy lub cofnięcia takiego świadectwa podejmuje prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Natomiast kolejne egzemplarze - zgodne z dopuszczonym typem - będą dopuszczane do eksploatacji na podstawie deklaracji, wydawanej przez producenta.

W projekcie nowelizacji ustawy określono także zasady wyboru podmiotów, które będą przeprowadzać badania techniczne niezbędne do wydania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji określonych typów urządzeń, budowli i pojazdów kolejowych.

Zmiany odnoszące się do prowadzenia rejestru infrastruktury kolejowej dotyczą rozszerzenia rejestru o bocznice kolejowe eksploatowane w Polsce. Rejestr infrastruktury będzie prowadzony przez prezesa UTK. _ - W projekcie określony został również zakres danych dotyczących infrastruktury kolejowej i bocznic kolejowych, które będą publikowane w rejestrze _ - poinformował CIR.

Zmiany dotyczące zasad certyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych polegają na doprecyzowaniu zadań prezesa UTK. Projektem zajmie się teraz Sejm.

Czytaj więcej w Money.pl
Ministerstwo ustala im zysk - 6 proc. rocznie Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, w którym określa maksymalny zysk przewoźników.
"Mamy 6 miliardów zł do wykorzystania" Wicepremier stwierdził, że najważniejsze jest dokończenie wielkiego programu odblokowania transportowego polskich portów.
Wstrząsający raport NIK dotyczący kolei Służby kolejowego ratownictwa technicznego nie są przygotowane do sprawnego usuwania skutków wypadków i udrażniania linii kolejowych. Brakuje im nowoczesnego sprzętu, a ratownicy są źle wyszkoleni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)