Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Transparency International: konwencja antykorupcyjna OECD wykonywana jest słabo

0
Podziel się:

Według raportu organizacji, Polska zalicza się do krajów, gdzie postanowienia konwencji wprowadza się w życie w niewielkim stopniu lub też w ogóle się ich nie przestrzega.

Transparency International: konwencja antykorupcyjna OECD wykonywana jest słabo
(Igor Burchenkov/Dreamstime.com)
bEChdmmZ

Tylko cztery państwa z grupy 40 największych światowych eksporterów aktywnie realizują konwencję antykorupcyjną Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - głosi opublikowany dziś raport Transparency International.

Dokument ten dzieli analizowane państwa na cztery grupy, z których najliczniejsza, obejmująca Polskę i 19 innych krajów, znalazła się na najniższym szczeblu klasyfikacji z adnotacją, iż postanowienia konwencji wprowadza się tam w życie w niewielkim stopniu lub też w ogóle się ich nie przestrzega.

Podpisana w grudniu 1997 roku konwencja OECD o zwalczaniu łapownictwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach gospodarczych, która nabrała mocy prawnej w ponad rok później, zakazuje firmom i ich pracownikom udzielania korzyści majątkowych w zamian za uzyskiwanie kontraktów i licencji. Zabrania także posługiwania się łapówkami w celu unikania należnych podatków i obchodzenia innych przepisów prawnych.

bEChdmnb

Cztery państwa, które Transparency International zaliczyła do umieszczonej najwyżej w jej klasyfikacji grupy aktywnych wykonawców konwencji, to Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Szwajcaria. Przypada na nie 26,2 proc. globalnego eksportu.

O szczebel niżej znalazły się realizujące konwencję w _ umiarkowanym _ stopniu Austria, Australia, Finlandia i Włochy, których udział w światowym eksporcie wynosi łącznie 6,1 proc.

_ Ograniczone _ wprowadzanie w życie postanowień konwencji Transparency International dostrzegła u 10 państw, uczestniczących w światowym eksporcie z udziałem 11,3 proc. Są to między innymi Francja, Kanada, Szwecja, Węgry i Bułgaria.

Do grupy państw, które realizują konwencję w niewielkim stopniu lub całkowicie ją lekceważą, a reprezentują łącznie 26,9 proc. globalnego eksportu, zaliczono poza Polską m.in. Japonię, wszystkie państwa Beneluxu, Hiszpanię, Rosję, Brazylię, Republikę Czeską i Słowację.

bEChdmnh

Raport Transparency International nie objął dwóch państw z grona 40 największych światowych eksporterów. Są to: Kolumbia, która przystąpiła do konwencji dopiero w bieżącym roku, oraz Islandia z eksportem zbyt małym na stosowanie przyjętej w dokumencie metodologii.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza największy proces o łapówki w górnictwie Na ławie oskarżonych zasiada 25 osób, którym zarzuca się przyjęcie ponad 3 milionów złotych łapówek.
Minister skazany za łapówki Wyrok dla byłego ministra dotyczył w szczególności przekazywania przez niego na zagraniczne konta bankowe łapówek za kontrakty zbrojeniowe w latach 1997-2001.
Szef Trybunału Konstytucyjnego brał łapówki? Akil Mochtar oskarżony jest o przyjęcie łapówki stanowiącej równowartość 184 tys. euro.
bEChdmnC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)